Аналіз вірші Гіппіус «Біль»

Зінаїда Гіппіус – представниця символізму, російська письменниця і поетеса. Разом зі своїм чоловіком Д. С. Мережковським стали ідеологами символізму в Росії. Поезія автора дуже життєва, красива, її вірші розповідають нам про любов і життя, про справжні високі почуття, правда, їх не можна назвати життєрадісними, часто переважають мотиви смутку та печалі. Улюбленою темою Зінаїди Гіппіус є тема любові як джерела натхнення для творчих особистостей, багато написано поетесою і про розлуку з рідною землею.

Мєрєжковським довелося змиритися з тим, що революція закінчилася нічим. Саме тоді поетеса пише ліричний твір «Біль», яке літературні критики відносять до інтимної лірики, це був 1906 рік. Насправді Зінаїда Гіппіус розповідає про сильні почуття до Батьківщини, про те, як важко їй живеться в чужій країні. Всі переживання з цього приводу викладені в даній поезії.

Поетеса не уявляє свого життя без Батьківщини, але в той же час вона розуміє, що за межами Росії буде відчувати себе набагато комфортніше і затишніше. І все начебто добре, але біль за рідну землю не вщухає. Зінаїда Гіппіус не може впоратися з собою, вона вірить у те, що все буде добре і вона повернеться додому. Поезія написана серцем і душею, тонко відчуває натурою.

Вірш «Біль» дуже ритмічний і динамічний, такий ефект дії створюється з-за постійного вживання дієслів теперішнього часу. Слід зазначити альтерацію: вживається багато свистячих і шиплячих звуків ж, з, все це створює якусь напружену атмосферу. Вірш написаний з болем, сумом, печаллю, і ці почуття дуже сильні, як ніби зриваються струни.

Твір має кільцеву композицію: починається і закінчується фразами «червоним вугіллям темряву креслю», «червоним вугіллям зачеркну». Це створюється як ніби замкнуте коло, біль постійна, її не можна вгамувати, вона тільки ходить по колу, кожен раз ожесточаясь, роблячи ще болючіше і болючіше. Всьому виною – розлука з батьківщиною, яка була джерелом натхнення для поетеси.

В твір немає гучних фраз і яскравих виразів, все побудовано на стилістиці, переважають дієслова, які створює динаміку, ефект дії, мінливість настрою. Є порівняння: як ласкава кобра я, епітети: добра, вірна (про себе), колючим жаром.

Почуття до батьківщини сильні, але поетеса розуміє, що в цій країні далі жити неможливо. Вона не бачить майбутнього у Росії, в якій проходять жорсткі репресії. У 1908 подружжя повертається додому, 9 років, проведених за кордоном, повністю змінюють уявлення про революції. Через деякий час, вже в 1917-1918 році, Мережковський і Гіппіус збираються покинути Росію назавжди. Вірші цих поетів дуже багато чого нас вчать: любити, вірити щиро і нічого не вимагаючи натомість. Тільки в розлуці з Батьківщиною ми розуміємо, наскільки важлива нам, як ми її любимо і як сильно за нею сумуємо. Таким чином, у вірші виражені патріотичні почуття поетеси.