Аналіз вірша Заболоцького «Я не шукаю гармонії в природі»

Вірш «Я не шукаю гармонії в природі» було написано Н. Заболоцким у 1947 р. через 4 роки після повернення з таборів. 6-ти річна посилання залишила відбиток на зовнішність, характер поета і, звичайно ж, на його творчості.

Тема твору – пошук гармонії у навколишньому світі, краса індустріального міста. Ідея автор показує, що природа не наскільки ідеальна, щоб шукати в ній гармонію. Так, можна захоплюватися деякими пейзажами, але справжню насолоду приносять картини могутніх творінь людських рук.

Ключовий образ вірша – ліричний герой, який зливається в єдине ціле з автором. Зв’язок з читачем посилюється тим, що рядки написані від першої особи. Вже в першому куплеті ліричний герой заявляє, що шукати гармонію в природі – марна для нього справу. Її немає «ні у надра скель, ні в ясному небосхилі. Світ поет називає примхливим і дрімучим, напевно, ці рядки є відлунням його перебування у таборах. І тільки вночі, коли всі уповільнює свій біг і засинає, ліричний герой відчуває «симпатію» до неї. А все тому, що уві сні природа-мати бачить турбіни, «струмом налиті проводи» та греблі.

Важливу роль у вірші грають пейзажні замальовки, які автор вплітає в свої роздуми. Спочатку його погляд охоплює весь світ від небосхилу до найглибших надр скель, поступово пейзаж концентрується на тихому задумливому осінньому вечорі над річкою. Осіння пора акцентує увагу на настрої автора, ліричного героя вірша в цілому. Плавно Н. Заболоцький переходить до опису технічного прогресу. Об’єкти, споруджені руками людини, залучають блиском на тлі «сліпої ночі».

Для того, щоб ненав’язливо порівняти природу і індустріальні досягнення Н. Заболоцький використовує прийом паралельного зображення. Картини ці різні, але різкого контрасту не відчувається, навпаки, вони взаємодоповнюються. Останні куплети показують, що мати-природа прийняла в своє лоно штучні створіння.

Ідея вірша Н. Заболоцького «Я не шукаю гармонії в природі» реалізується за допомогою художніх засобів. Автор використовує метафори («запеклий спів вітрів», «… сияньем немічним обійнята, сліпа ніч…» ), епітети («сумна природа», «дика свобода»). Найяскравіше порівняння, що відображає світогляд автора – «… величезний світ протиріч… як би прообраз болю людській…». Художні засоби допомагають оживити природу, надати рядками філософського звучання.

Композиція вірша нескладна. Воно складається з восьми катренів з перехресною римою. Віршований розмір – ямб з пиррихием, що дозволяє сповільнити темп, відтворити сумне настрій. Спокійна інтонація твору лише раз переривається оклику пропозицією, яким автор передає своє ставлення до світу.

Вірш Н. Заболоцького «Я не шукаю гармонії в природі» – оригінальне художнє відображення світогляду автора, його ставлення до прогресивних змін у суспільстві.