Аналіз вірша Заболоцького «Десь у полі біля Магадана…»

Н. Заболоцький – один з багатьох письменників, який відчув на собі сталінські репресії. Після 6-ти річної життя на засланні у творчості поета з’являється табірна тема. Можливість писати про репресії вільно надається в період Хрущовської відлиги. Саме в цей час (у 1956 р.) Микола Олексійович пише вірш «Десь у полі біля Магадана…». Автобіографічні мотиви у ньому зводяться до мінімуму, мета автора – показати узагальнену картину страждань. Слід зазначити, що для Н. Заболоцького найвіддаленішим від будинку був табір не в Магадані, а на Колимі і Приамур’я. Магадан ж він вибрав з-за сильної символіко-смислового навантаження: ці землі висловлюють страждання людей, які знаходять спокій і свободу тільки в іншому світі.

Тема твору «Десь у полі біля Магадана…» – життя в таборах. Автор показує, в яких умовах жили люди, які потрапляли в суворі пустельні простори, де крім них тільки біди, страждання, бандити і конвой. Страшні картини він відтворює для того, щоб нащадки не повторювали сталінських помилок.

Ключові образи вірша – «два нещасних росіян старого» і ліричний герой. Останній займає місце спостерігача за людьми похилого віку, які бредуть біля Магадану, намагаючись врятуватися від солдатів і «злодійської зграї». Вони зголосилися йти за борошном в місто, так як наряд хоч на деякий час захищає від табірних небезпек.

Поступово автор занурюється у внутрішній світ персонажів, звертаючи увагу на те, що «вся душа у них перегоріла // далеко від близьких та рідних». Маленька деталь – спогад про хатах – вказує на те, що подорожні раніше жили в селі. Внутрішні зміни змінили їх зовнішність: люди згорбилися від втоми і постійного гноблення. «Бранці» влади стали чужими для природи, в якій все йшло своєю чергою. Здається, що навіть зірки відвернулися від них. Труднощі табірного життя і важкий шлях відібрали життєві сили і люди вмирають, замерзнувши по дорозі до міста. Вони зовсім не бояться смерті, не борються за життя, так як розуміють, що це єдиний спосіб звільнитися. Над трупами, ніби насміхаючись, мерехтять Магаданские зірки.

Табірна трагедія відтворюється за допомогою метафор («посеред небезпек і бід», «вся душа у них перегоріла», «втома… снедала душу їх», «театр північних світил») і епітетів («дивна містерія», «мерзлі пеньки»). Художні засоби допомагають передати внутрішній стан героїв і суворість Магаданського краю.

Вірш Н. Заболоцького не ділиться на строфи. Ця особливість композиції символізує нескінченність шляху до міста, безперервні страждання подорожніх. Рима у творі перехресна, віршовий розмір – пятистопный хорей. Ритмічна організація вірша допомагає передати настрій автора і героїв.

Твір «Десь у полі біля Магадана…» займає почесне місце серед віршів табірної тематики не тільки Заболоцького, але й інших російських поетів, які відчули на собі тяжкі страждання.