Аналіз вірша в прозі Тургенєва «Жебрак»

Російський поет і прозаїк Іван Тургенєв залишив не просто творча спадщина, а джерело добра і любові. Його невеличкі поезії в прозі здатні пом’якшити навіть черстве серце.

Мініатюра «Жебрак» оповідає про те, як важлива будь-яка допомога, не тільки матеріальна, а й моральна. Головний герой оповідання – простий перехожий, який зустрів на шляху бідного нещасного старого.

Опис жебрака дуже детально прописано автором: запалені очі і посинілі губи вказували на можливу хворобу від брудних ран, одяг була старою. Він простягнув головному герою свою руку в надії на подаяння. При цьому жебрак не просто просив, а вже мукав, немов поранена тварина.

Оповідач механічно почав шукати в кишенях дрібниця, але нічого не міг знайти, навіть хустки або годин. Він з жахом усвідомив, що нічим не може допомогти цьому изглоданному бідністю старому. І йому стало дуже соромно і боляче.

Не зумівши допомогти матеріально, наш герой міцно тисне брудну руку жебрака – руку, яку більшість би побрезговало потиснути. Він робить це щиро і просить прощення у жебрака, як у свого брата.

Як не дивно, старий посміхнувся і подякував головного героя за такий щирий жест.

Можливо, герой і не допоміг матеріально, але проявив до вбогого, людська повага і доброту, що важливо і часом цінніше грошей, які подаються зазвичай бездумно.

Оповідач у свою чергу теж отримав своєрідне «подаяння» від свого «брата» – далеко не все вимірюється грошима, і що жебраками іноді бувають і багатії, бідні душевно. Коли герой хотів проявити просту щедрість і подати жебракові дрібниця, – то називав його нещасним істотою. Але коли зрозумів, що сам на даний момент вбогий, – назвав старого своїм братом.

Тургенєв майстерно використовує багатство лексики російської мови, підбираючи вдалі епітети для жебрака. Але найбільше запам’ятовується читачеві метонимическая конструкція, що бідного старого «потворно обглодала бідність». Ці слова дуже точно характеризують стан жебрака.

У коротеньких віршах у прозі Іван Сергійович Тургенєв ділився з людьми своїми найпотаємнішими переживаннями і почуттями, набутим життєвим досвідом, письменницької мудрістю. Обрана ним форма розповіді повністю виправдана – для передачі емоцій зовсім не обов’язкова рима. Лірична проза дає більше можливостей автору розкрити основну ідею твору.