Аналіз вірша Сурикова «Зима»

В. З. Суриков був представником селянського напряму в російській літературі. Проте його твори менш відомі сучасному читачеві, ніж лірика Н. Некрасова, С. Єсеніна, які теж творили в зазначеному напрямку. Прізвище Сурікова незаслужено забута, адже його вірші, наповнені самобутніми сільськими образами, зберігають неповторну селянську атмосферу. Доказом цього є твір «Зима», створене в 1880 р.

Тема аналізованого вірша – зима в селі. Автор показує красу холодного часу року, доводячи, що воно може наповнювати серця радістю. Також В. Суриков стверджує, що людина підкоряється законам природи.

Ключову роль у вірші грає зимовий пейзаж. Спочатку В. Суриков описує нічний снігопад. Сніг тихенько спускається на землю. Здається, він боїться розбудити дрімаючі простори. За ніч він дбайливо вкриває поле пухнастою ковдрою. Автор зауважує міцно сплячий темний ліс, принакрывшийся шапкою.

Зима помітно приборкала дні, тому «сонце світить мало». Головними вісниками зими Іван Захарович вважає морози. Сувора пора присипляє природу. А що ж люди? Після короткої пейзажної замальовки В. Суриков розповідає про зимові будні селян. Спочатку поет знайомить читача з трудівником, який витягнув сани, потім розповідає про забавах сільських діточок.

Далі виявляється, що селянин давно чекав холоднечу. Він подбав про те, щоб зима не надокучував його сім’ї холодом. Трудівник утеплив свою хату соломою і тепер упевнений, що його будинок захищений від вітру та хуртовини. Серце мужика спокійно, тому він радіє красі студеної пори. Таким чином, поет показує, яку роль в житті простих людей відіграє праця.

Образ ліричного героя в «Зими» Сурікова В. помітити важко. Тим не менш, після прочитання вірша можна зробити висновок, що це чоловік, якому по душі зимова холоднеча. Він дуже близький до селян, добре знає сільський побут. Ліричний герой займає позицію відстороненого спостерігача, тому практично не виявляє своїх емоцій.

Композиція аналізованого вірша струнка. За змістом можна розділити на дві частини: зимова пейзажна замальовка і розповідь про селян. Формально «Зима» складається з восьми катренів з перехресною рифмовкой. Написані рядки трехстопным хореем. Такий віршований розмір додає жвавості розповіді, наповнює зимову атмосферу радістю.

Важливу роль для розкриття зимової теми відіграють засоби виразності, які також є інструментом для створення образів селян. Тропи, використані у вірші, відрізняються простотою, легко вгадуються фольклорні риси. Переважають у тексті епітети: «білий сніг, пухнастий», темний ліс», «божі дні короткі», «снігові гори». В деякі рядки В. Суриков вплів метафори («ліс… заснув», «злий мороз, сердитий») та порівняння («ліс що шапкою принакрылся», «поле побіліло, точно пеленою все його одягнуло»).