Аналіз вірша Некрасова «У повному розпалі жнива сільська…»

Микола Некрасов з дитинства спостерігав, як батько знущався над дружиною, матір’ю поета. Олена Закревська, так звали жінку, вийшла заміж за поміщика Олексія Некрасова проти волі батьків. Вона мовчки терпіла знущання, але прожила недовго. Микола знав, що не має права втручатися у взаємини батьків, але вони залишили гіркий слід у його пам’яті. Крім того, йому часто доводилося спостерігати, як жорстоко ставився батько до кріпаком жінкам і дівчатам. Все це дало потужний поштовх для розвитку теми жінки-матері в творчості Миколи Некрасова, в контексті якої в 1862 році було написано вірш «У повному розпалі жнива сільська…».

У творі автор розкриває тему нелегкої долі російської жінки. Поет стверджує силу духу росіянок, показує, що мати готова витримати будь-які випробування і страждання заради своєї дитини.

Для створення фону автор вибирає літо – спекотна пора року, яка змушує людей працювати на полі. Його увагу привертає образ жінки, яка працює, не дивлячись на страшну спеку і дзижчали комах, що намагаються вжалити і полоскотати. Єдине, що відриває її від тяжкої праці – плач маленької дитини. В один момент сильна, непокірна жінка перетворюється на ніжну матір. Вона хитає малюка і співає про терпіння. Автор не може зрозуміти, що скочується з її вій, сльоза або піт.

З перших рядків Н. Некрасов виявляє щире співчуття до трудівниці-матері, кажучи, що більш важку жіночу «частку» навряд чи вийде знайти. В моральному і фізичному виснаженні секрет передчасного в’янення краси російської матері. Автор закінчує вірш метафорою, що символізує долю російської жінки – «сльози солоний з кислим кваском навпіл».

Ідея твору Н. Некрасова «У повному розпалі жнива сільська…» втілюється за допомогою художніх засобів. У тексті використовуються метафори («Частка ти! – російська доленька жіноча», «стовп комах… колыхается»), гіпербола («всевыносящего російського племені багатостраждальна мати»), епітети («бідна баба», ноженька «гола»). Важкі умови праці відтворюються з допомогою спекотного пейзажу.

У вірші неодноразово вживається лексема «баба» (синонім до «жінка»). Тим не менше, дане слово не сприймається як грубе, воно лише підкреслює силу жінки. З ними контрастують зменшувально-пестливі форми слів, за допомогою яких М. Некрасов висловлює своє трепетне ставлення до багатостраждальної матері.

Текст розділений на 6 терцетов і два катрена з паралельною, кільцевої та перехресною римою. Рядки терцетов римуються не тільки в одному куплеті, але і з рядками інший строфи. Віршований розмір – трехстопный дактиль. Рядки твору відрізняються емоційністю, про що говорить інтонація (окличні й питальні речення є майже в кожному куплеті).

У вірші «У повному розпалі жнива сільська…» створений прекрасний збірний образ російської жінки, зітканий з традиційних уявлень і спостережень автора.