Аналіз вірша Лермонтова «Бородіно»

Вірш «Бородіно» було написано М. Ю. Лермонтовим в 1837 р., коли в Росії на державному рівні святкували ювілейну дату з історії російського народу – двадцять п’ять років з дня Бородінської битви. Тим не менш, фундамент для художнього опису цієї події був покладений поетом у 1830 р. Тоді 16-річний Лермонтов написав вірш «Бородінський поле». Якщо перший твір написано в урочисто-романтичному дусі, друге являє собою розповідь солдата, який відрізняється простою розмовною мовою.

Тема твору – Бородінська битва 1812 року і подвиг російського народу. Автор хотів показати, що сила народного духу здатна привести до перемоги над будь-яким суперником, навіть якщо здається, що ворог сильніший в рази. Поет закликає нащадків виховувати в собі цю внутрішню, могутню силу, підкріплюючи її любов’ю до Батьківщини.

У центрі вірша М. Лермонтова «Бородіно» – солдат, який був учасником Бородінської битви. Це і є ліричний герой. Також у вірші є другорядний образ хлопчика, який розпитує чоловіка про битву.

У першому куплеті хлопчисько запитує про війни з військами Наполеона, в його свідомості бій асоціюється з пожежами. Мовлення дитини пробуджують і пам’ять солдата. На початку він проводить паралель між поколіннями: «Так, були люди в наш час, не те, що нинішнє плем’я…». Навіть перші поразки ліричний герой пояснює як волю Божу.

Герой згадує, як російські війська відступали під першими натисками французів, розповідає про те, як обурювалися через відступи його товариші по службі. Нарешті пробив заповітний годину і Бородинське поле дало російської армії можливість розгулятися. Ліричний герой розповідає, як вороги підсміювалися над ними, адже були впевнені у своїй перемозі.

Спроби перемогти загарбників в перестрілки були марними, поки полковник росіян не підняв дух своїх «дітей». Чому «дітей»? Мабуть, під чином полковника мається на увазі А. Кутузов. Його солдати вважали батьком. Батько-командир нагадав, що за Москву треба стояти до останнього і, якщо це потрібно, померти. Його слова справді повернули впевненість і незабаром французи були переможені. Про те, наскільки важким був бій говорить художня деталь: «відступили басурмани. Тоді рахувати ми стали рани товаришів вважати». З цих рядків стає зрозуміло, що солдати не думали про себе, тільки про захист батьківщини.

У вірші М. Лермонтова «Бородіно» розгортається об’ємна панорама історії війни з Наполеоном, в центрі якої Бородінська битва. Для відтворення подій і переживань ліричного героя автор використовує різні мовні засоби виразності. У тексті багато метафор: «вже ми підемо ломити стіною», «убитий булатом, він спить в сирій землі» (про смерть полковника), «не сміють, чи що, командири чужі подерти мундири про російські багнети». Додаткові акценти розставляються за допомогою епітетів («страшенна січа», «сира земля», «строкаті значки»). Є в тексті і одне порівняння: «земля тряслася – як наші грудей».

Вірш складається з семистиший з паралельної і кільцевої римою. За змістом вірш умовно ділиться на дві частини: питання хлопчика, спогади солдата про бій. Віршований розмір «Бородіна» – чотиристопний ямб, в деяких рядках з пиррихием.