Аналіз вірша Хлєбнікова «Ще раз»

Творчість Велімира Хлєбникова – самобутня сторінка в історії російської літератури. В юності його вірші були щирими, але досить простими і класичними по структурі. Але дуже швидко він відійшов від звичної всім класики і почав шукати нові форми поезії. У його творах головним є не слово, а звук. Велимир Хлєбніков вважав, що поет не зобов’язаний висловлювати ідеї в усталені форми слів, а може сміливо експериментувати, створюючи нові слова і словоформи. Його неологізми спочатку зустрічали насторожено, але як показав час – багато хто з них увійшли в розмовну мову і російську літературу.

Вірш «Ще раз, ще раз» – дивовижне творіння Велімира Хлєбникова. Воно відображає поетичний світогляд футуристів в повній мірі. Мова вірша одночасно простий і символічний. Прості фрази доступні для розуміння кожного. Однак не всі зрозуміють їх глибокий підтекст.

Вірш призначений як сучасникам, так і прийдешнім поколінням. «Я для вас Зірка», – говорить поет. Це означає, що поет вважає себе поводирем для людей. Його намір – вказати правильний шлях.

У вірші йдеться про моряка, який постраждає, взявши «невірний кут» для човна. Далі поет попереджає, що слід вибрати «правильний кут серця» до нього, як до зірки. Хлєбніков знав, що багато хто не розуміють його творчість. Тому він пише, що пізнають справжню цінність його творів лише ті, хто підберуть «правильний кут серця». Мова йде про хороше людському відношенні. Ті ж, хто сприймають зірку невірно, можуть розбитися об каміння». Камінь завжди був важливим символом. У Біблії він є символом буття. Виходячи з цього, можна припустити, що поет натякає, що критика на його адресу «розіб’ється» з плином часу. І майбутні покоління будуть сміятися над ними, як вони сміялися над ним.

Вірш «Ще раз, ще раз» виглядає простим порівняно з іншими його творами. У ньому немає неологізмів. Всі слова зрозумілі, хоч і вжиті іноді незвично. Виділяються лише метафора «невірний кут серця» і слово «надсмехались». Порівняння ставлення до нього людей з вибором моряка має майже притчевий характер. Автор відчуває себе зіркою, ведучою людей. Однак через нерозуміння він часто відчуває себе самотньою людиною, над яким багато «надсмехаются». В образі невизнаного пророка лірик намагається достукатися до читачів.

Російський поет-футурист Велімір Хлєбніков дивував незвичністю своєї творчості. Далеко не всі могли побачити в ньому «Зірку», але ті, хто бачив, пізнавали разом з ним незвичайний дивовижний світ гармонії звуків і почуттів.