Аналіз вірша Фета «На зорі ти її не буди…»

Творчий шлях Панаса Фета складається з двох періодів. Перший з них відноситься до юних років поета, коли той міг радіти кожному промінцю сонця, кожному подиху вітерця. Звичайно, в такому юному віці 14 років, Афанасій повністю позбувся всякого спадку і міг розраховувати сам на себе, однак, це не змінило легкості і безтурботності його віршів.

Зовсім іншим можна назвати другий етап творчості Фета, коли поет пережив загибель коханої. Тепер, його роботи наповнені сумом. Він розчарований і в собі і в навколишньому світі. Автор віршованих рядків продовжував складати романтичні рими, тільки от вони більше ніколи не були безтурботними і до кінця щасливими.

Вірш «На зорі ти її не буди…» присвячено не тієї коханої, яку поет залишив через невигідного грошового положення. Виявляється, такі віршовані рядки були написані після перебування в будинку знайомих, у яких маленька дівчинка просто вмирала на очах.

З перших рядків читач бачить звернення автора, яке спрямоване матері хворої дівчинки. Малятко всю ніч промучилась від болю в грудях і тільки зі сходом сонця змогла заснути. Вона безперервно спостерігала за грою хмар на нічному небі, вона відчувала жахливу біль, яка сковувала все всередині. Виснажена дитина заснула і тільки тепер зможе трохи відпочити. Тому, Фет так просить не будити її, не переривати її сон.

Якщо вірити словам очевидців, ця дівчинка померла саме після такої виснажливої і безсонної ночі. І, здається, Фет передбачав це. Поет не став затьмарювати образ дівчинки, він зробив її догляд спокійним, в годину повного заспокоєння. Той жах і той трагізм, який принесла смерть такої юної дівчинки, Афанасій Фет намагається опустити, щоб не затьмарювати її світлий, ангельський образ.

На життєвому шляху, Фет вже зустрічався з наслідками смерті. Він бачив вмираючого вітчима. І його загибель не стала трагедією для юного хлопчаки.

Роздумуючи над поняттям життя і смерті, автор ставиться до нього без перебільшень. Проте все кардинально і безповоротно змінюється, коли гине його кохана. Коли життя улюбленої безглуздо обривається. З того часу, Афанасій Фет повністю переосмислив поняття смерті, і його вже ніколи не були наповнені тією легкістю, м’якістю і безтурботністю.