Аналіз вірша До Чаадаеву коротко: тема, історія створення та рік написання, жанр, лист Пушкіна

«О скільки нам відкриттів дивних» приготувала поезія Олександра Сергійовича Пушкіна (1799 — 1837 рр..). Це воістину невичерпна скарбниця, як для шанувальників, так і для професіоналів світу поезії. Серед блискучих діамантів творчості великого поета ні скільки не втрачає свого особливого блиску перлина — вірш «До Чаадаеву». Спробуємо розібрати вірш, коротко розглянемо обставини його створення, жанр, ідею, стилістичні особливості.

Попередні події

Історія створення твору така. Дата написання вірша — 1818 рік, Пушкіну тоді було всього 18 років.

У його віршах чується не стільки посвячення, скільки звернення до Петру Яковичу Чаадаеву (1794 — 1856 рр..), як конкретного адресата і другу.

Петро Чаадаєв був непересічною особистістю — гусарський офіцер, учасник Вітчизняної війни 1812 року, багатьох (у тому числі Бородінської) боїв, публіцист, філософ, законодавець стилю в салонах Петербурга.

Пушкін познайомився з ним у 1816 році в будинку Миколи Михайловича Карамзіна (1766 — 1826 рр..). Чаадаєв справив великий вплив на формування молодого поета, як особистості. Крім того, їх пов’язували теплі дружні стосунки. Все це знайшло відображення у творчості Пушкіна, його добутках:

  • поемі «Євгеній Онєгін»,
  • віршована підпис «До портрета Чаадаєва».

Але саме погляди , ідеї та мрії найбільш об’ємно представлені у вірші «До Чаадаеву». Воно також називалося «Лист Пушкіна». Вірш довгий час ніде не публікувалося, а поширювалося у переписаному вигляді.

Важливо! Невеликий уривок був опублікований в журналі «Сіріус» (1827), а в більш повному вигляді (було останнім пятистишие) — в альманасі «Північна зірка», причому, без згоди автора, в 1829 році. До речі, рукопис вірша не збереглася, тому існує кілька десятків його варіацій.

Як проводиться аналіз вірша «До Чаадаеву». Спочатку потрібно скласти план, куди входить:

  1. Історія написання
  2. Особливості жанрової приналежності.
  3. Ідея вірша.
  4. Основна тема вірша, яку зачіпає поет.
  5. Опис ліричного героя.
  6. Зміна настрою.
  7. Лексичний склад. синтаксис, розмір.

Жанр

Написано в жанрі «послання» або «листи», дуже популярному серед поетів кінця 18-го початку 20-го століть, але в ньому чітко простежуються ліричні нотки (чільні у творчості А. С. Пушкіна), особливо в першій половині вірша, де мова йде про сподівання героя і ставлення до адресата, а ближче до закінчення все більше починає проявлятися тональність маніфесту.

Саме там звучать відгомони прогресивних ідей Чаадаєва, швидше за все, і стали надихаючим фактором для написання твору.

Переосмислення поглядів одного знайшло своє віршоване вираження в пушкінських рядках. Кільцева композиція та тричастинна — на початку поет говорить про минуле, юності, в середині — про сьогодення, в третій частині показаний погляд у майбутнє. Основний мотив пробудження від сну чується в першій і останній частині.

Головні теми

У план аналізу варто включити кілька тематичних напрямків. Основна тема вірша — звільнення від порядків існуючого ладу («під гнітом влади фатальний»), який не дає проявитися свободи внутрішньої, творчою, спрямованою на благо Вітчизни.

Свобода

Ліричний герой у вірші, розчарувавшись у наївності пройшли «юності забав», прагне до змін давить державного устрою з почуття патріотизму і відповідальності перед майбутніми поколіннями. До цього він закликає не тільки свого адресата, але і будь-якого іншого слухача, якому не байдужа доля Вітчизни. У поваленні «влади фатальний» він бачить справжнє визволення — «хвилини вольності святий». І вірить в це всією душею, намагаючись передати свій порив оточуючим.

Любов

Бажання свободи у героя вірша те саме почуття любові до жінки (це вічна тема), що і демонструє ліричну складову(«як чекає коханець молодий»). Душа героя нетерпелива, а помисли — найвищі, що характерно для закоханого. Він жадає вивільнення своїх почуттів і помислів з упевненістю в їх неодмінного виконання («хвилини вірного побачення»).

Єднання

У теж час, поет говорить не від свого імені, а від імені якоїсь спільності, швидше за все, цілого покоління («ми чекаємо з томленьем сподівання»), погляди якого розділяє. Тема єдності, нехай не головна, але дуже важлива!

І це не дивно, тому що саме в цей час починається підйом визвольного руху проти кріпосного ладу, завершилося повстанням декабристів у 1825 році (сам Чаадаєв став учасником таємного товариства в 1821 році, але взяти участь у повстанні не зміг, так як лікувався за кордоном).

Якщо у перших трьох строфах представлені роздуми ліричного героя про минуле, сьогодення і майбутнє, то в заключних двох (чотиривірш і пятистишие) звучить прямий заклик. Але до чого? Прийнято вважати, що до повалення самодержавної влади. Напевно, так і є. Революційні настрої після Вітчизняної війни 1812 року просто витали в повітрі.

Народ і ліберально налаштовані представники дворянства, інтелігенції чекали отримання більших прав і свобод, але очікування не виправдалися. Ліричний герой не уявляє служіння на благо Батьківщини без опромінює вогню свободи («поки свободою, разом горимо»). Тільки новий, вільний від минулого людина здатна на «душі прекрасні пориви».

Дружба

На початку Пушкін звертається до Чаадаеву «мій друг», що говорить про наявність теплих близьких відносин, а в заключній строфі звучить звернення «товариш», що також свідчить про революційність призову до соратника по боротьбі.

Зверніть увагу! У реальному житті Пушкін називав Чаадаєва «єдиним другом».

Саме звернення «товариш» стане одним із символів майбутніх революцій. Поет закликає вірити, що боротьба не виявиться марною і «зійде зірка привабливого щастя» — символ настільки жаданої волі.

Прогресивність призову

Гаряче улюблена Вітчизна прокинуться від вікового сну самодержавства, на уламках якого соратники або нащадки рано чи пізно напишуть імена всіх, хто прагнув до звільнення не шкодуючи життя.

В цьому суть ідеї вірша «До Чаадаеву». Ліричний герой свято в це вірить і цю віру вселяє оточуючим.

Недарма згодом вірш «До Чаадаеву» стало в ліберальній середовищі 19 століття цим закликом прокламационного характеру. Він переписувався і розповсюджувався сотнями копій серед прогресивно налаштованих верств суспільства.

Метою цього короткого аналізу не входить докладний розбір з погляду віршування. До вищезазначеного жанру «послання», слід додати, що написано твір четырехстопным ямбом, складається з п’яти строф (перші чотири на чотири рядки і завершальне пятистишие).

Короткий аналіз вірша «До Чаадаеву»

Вивчаємо вірш Пушкіна До Чаадаеву

Висновок

Вірш «До Чаадаеву» стало яскравим прикладом громадянської лірики Олександра Сергійовича Пушкіна, до цього часу воно не втрачає своєї патріотичної актуальності і мотиваційної складової в служінні інтересам нашої Батьківщини.