Аналіз вірша До Чаадаева коротко: тема, історія створення та рік написання, жанр, лист Пушкіна

Одним з найвідоміших творів знаменитого російського поета Михайла Юрійовича Лермонтова донині є вірш «Вітрило». Дата створення — 1832 рік. Чому саме воно стало таким популярним? Причому настільки, що стало одним з основних факторів для створення інших масштабних літературних творів (наприклад, «Біліє парус одинокий» В. П. Катаєва, в підсумку став тетралогией). Перший, і всім зрозумілу відповідь полягає в простоті вірша. Три чотиривірші відразу лягають на слух і легко запам’ятовуються.

Все геніальне просто! Але, щоб зрозуміти зміст вірша необхідно вникнути в деталі епохи, в якій жив автор. У чому полягають переживання, прагнення, надії… Відповіді на це допоможе знайти докладний аналіз вірша Парус Лермонтова.

Історія створення

На момент написання Михайлу Лермонтову виповнилося лише 17 років. В країні явно відчувався брак свободи, як результат реакційної внутрішньої політики царя Миколи I.

Сам поет стояв перед серйозним для кожної молодої людини вибором (вікова актуальність не змінилася і в наші дні) — куди піти вчитися, що його чекає в північній столиці…

Прогулюючись берегом Фінської затоки (якщо вірити сучасникам), юнак міркував про своє подальше існування.

Саме так і ніяк інакше! Тому що, покинувши словесне відділення Московського університету, де не виявив особливого завзяття до навчання, а запам’ятався в основному суперечками з викладачами, він перебрався в Санкт-Петербург і вступив до Школи гвардійських кавалерійських прапорщиків і юнкерів. Це набагато більше відповідало сподіванням його бабусі Е. А. Арсеньєвої, яка займалася вихованням та утриманням улюбленого онука, але було досить серйозним стресом — пересісти з лекційної аудиторії в кавалерійське сідло!

У чому переживання автора з приводу свого минулого і майбутнього послужили основою для вірша. Не тільки яскраво виражена образність, музичність і поетична гармонія є достоїнствами твору, але і філософська глибина, несподівана зрілість міркувань юного поета! Тема пошуку себе в непередбачуваному море життя і відчуття самотності відчуваються майже фізично.

Увага! Починається вірш з рядка запозиченою у поета – декабриста А. А. Бестужева-Марлинского: «Біліє вітрило самотній, як лебедине крило» (поема «Андрій, князь Переяславський»), який також служив і загинув на Кавказі. І, хоча спочатку рядок звучала: «Біліє парус віддалений», автор віддав перевагу більш ліричний варіант. За іншою версією не виключено, і пряме цитування, що було поширене в той час (в А. С. Пушкіна, наприклад у «Дивному миті» головна рядок є цитатою з вірша Ст. А. Жуковского).

Садиба бабусі поета Е. А. Арсеньєвої