Аналіз вірша До Чаадаева коротко: тема, історія створення та рік написання, жанр, лист Пушкіна

Одним з найвідоміших творів знаменитого російського поета Михайла Юрійовича Лермонтова донині є вірш «Вітрило». Дата створення — 1832 рік. Чому саме воно стало таким популярним? Причому настільки, що стало одним з основних факторів для створення інших масштабних літературних творів (наприклад, «Біліє парус одинокий» В. П. Катаєва, в підсумку став тетралогией). Перший, і всім зрозумілу відповідь полягає в простоті вірша. Три чотиривірші відразу лягають на слух і легко запам’ятовуються.

Все геніальне просто! Але, щоб зрозуміти зміст вірша необхідно вникнути в деталі епохи, в якій жив автор. У чому полягають переживання, прагнення, надії… Відповіді на це допоможе знайти докладний аналіз вірша Парус Лермонтова.

Історія створення

На момент написання Михайлу Лермонтову виповнилося лише 17 років. В країні явно відчувався брак свободи, як результат реакційної внутрішньої політики царя Миколи I.

Сам поет стояв перед серйозним для кожної молодої людини вибором (вікова актуальність не змінилася і в наші дні) — куди піти вчитися, що його чекає в північній столиці…

Прогулюючись берегом Фінської затоки (якщо вірити сучасникам), юнак міркував про своє подальше існування.

Саме так і ніяк інакше! Тому що, покинувши словесне відділення Московського університету, де не виявив особливого завзяття до навчання, а запам’ятався в основному суперечками з викладачами, він перебрався в Санкт-Петербург і вступив до Школи гвардійських кавалерійських прапорщиків і юнкерів. Це набагато більше відповідало сподіванням його бабусі Е. А. Арсеньєвої, яка займалася вихованням та утриманням улюбленого онука, але було досить серйозним стресом — пересісти з лекційної аудиторії в кавалерійське сідло!

У чому переживання автора з приводу свого минулого і майбутнього послужили основою для вірша. Не тільки яскраво виражена образність, музичність і поетична гармонія є достоїнствами твору, але і філософська глибина, несподівана зрілість міркувань юного поета! Тема пошуку себе в непередбачуваному море життя і відчуття самотності відчуваються майже фізично.

Увага! Починається вірш з рядка запозиченою у поета – декабриста А. А. Бестужева-Марлинского: «Біліє вітрило самотній, як лебедине крило» (поема «Андрій, князь Переяславський»), який також служив і загинув на Кавказі. І, хоча спочатку рядок звучала: «Біліє парус віддалений», автор віддав перевагу більш ліричний варіант. За іншою версією не виключено, і пряме цитування, що було поширене в той час (в А. С. Пушкіна, наприклад у «Дивному миті» головна рядок є цитатою з вірша Ст. А. Жуковского).

Садиба бабусі поета Е. А. Арсеньєвої

Розмір вірша

Розмір вірша Парус — три строфи. Автор чітко розділяє в композиції опис морського пейзажу і роздуми, а точніше, ставлення ліричного героя до спостережуваній картині. Тому центральний образ твору складається із двох планів: парус і людина зі своєю долею, світовідчуттям і характером.

Образи у вірші глибоко алегоричні, і пов’язані з проекцією того, що відбувається перед очима героя на його особисті життєві переживання. Так, образ моря — це саме життя, мінлива і непередбачувана, а парус — людина і його душа в цих хвилях обставин. Віршований твір – це діалог автора з самим собою. Він наділяє белеющий в морі вітрило своїми бажаннями («просить») і розчаруваннями («на Жаль…»).

Тема

Мотив вічного пошуку сенсу існування чітко простежується в кожному рядочки. У першому на тлі усвідомлення своєї самотності герой задається питанням про цілі цього пошуку («Що шукає він в краю далекому?»), і його причини («Що кинув він в краю рідному?»). І, звичайно, адресує ці питання до себе, ховаючи за зверненням до вітрилу своє авторське «я».

У другій строфі мова йде про відсутність цієї самої мети («щастя не шукає і не від щастя біжить»), відчуття безглуздості існування незважаючи на навколишнє рух, виявляється на перевірку не має значення суєтою. І, нарешті, в завершальній строфі висловлює надію знайти внутрішній спокій в бурі, відхиливши зовнішнє благополуччя. Буря — це символ чогось несподіваного, що вибивається за рамки сформованого укладу, що розривають його. Причому устрою не тільки навколишнього світу, але і внутрішнього світу героя.

Для передачі цього внутрішнього конфлікту, автор використовує барвисті метафори:

  • «промінь сонця золотий»;
  • «хвиля світліше блакиті».

Вони символізують уявну гармонію. Саме цього оманливого спокою спрямований «бунтівний» виклик поета! Набагато пізніше інший російський поет опише це уявне благополуччя: «Все нормально, так що-то не так!» (Ст. Цой «Зірка»).

Як у багатьох інших творах, Лермонтов в «Парусі» дуже мальовничо описує природу з використанням яскравих фарб («у тумані моря блакитному») і красивих метафор («хвиля світліше блакиті»). А несподівані переходи від одного стану моря в інше посилюють контрастність оповідання. Але, щоб не змінювалося навколо, парус протиставляється цього.

У той же час, незважаючи на бунтівливість і самотність у безкрайньому морі життя, білий колір символізує надію на набуття внутрішньої гармонії і спокою. У цьому ще один сенс, послання автора, як самому собі, так і читачеві. Тільки постійний рух уперед, непохитність перед життєвими випробуваннями і надія на набуття гармонії зовнішнього і внутрішнього світу представляють справжню Цінність!

Жанр

У план аналізу даного вірша не входить докладний розбір його поетичних характеристик з точки зору науки віршування, але на деяких моментах слід все ж таки зупинитися. Жанр вірша — лірична новела з символічними елементами в описі пейзажу (море — життя, парус — людина і його душа, буря — екстремальні прояви навколишньої дійсності). Віршований розмір вірша — чотиристопний ямб. Основою композиції є контраст, для посилення якої поет використовує антитезу (шукає/ кинув, в країні далекій / в рідному краю).

Парус Лермонтов М.

Аналіз вірші М. Ю. Лермонтова «Парус»

Висновок

Червоною лінією через це невеликий вірш проходять теми всієї творчості М. Ю. Лермонтова: пошук сенсу життя, самотність у світі людей, бунт проти буденності. Може бути тому для багатьох вірш «Парус» залишається актуальним і донині…