Аналіз вірша Державіна «Водоспад»

У 1794 Р. Державін написав оду «Водоспад». Вірш це алегоричне, в образі могутнього водоспаду автор увічнив Григорія Потьомкіна. Останній фаворит Катерини II, але Гаврила Романовича він цікавить як талановитий полководець і політична фігура. Дослідники життя і творчості Р. Державіна стверджують, що «прототипом» для водоспаду став водоспад Карелія, який поет побачив під час подорожі по Карелії. Підтвердження цьому знаходимо в тексті оди: «стукіт чути млатов за вітрам». Справа в тому, що недалеко від Кивача був розташований Кончезерский завод, який займається виробництвом чавуну.

В оді можна виділити дві теми – краса і могутність водоспаду і видатний полководець. Своїм віршем Р. Державін стверджує силу стихії, якій підкоряється все живе, а також прославляє мужність і доблесть російського полководця.

Два основних образу твору – величний водоспад і блискучий полководець. Образ водоспаду алегоричний, але в перших строфах здається, що це просто замальовка пейзажу. Створення картини природи Державін Р. присвячує кілька куплетів, в якому він захоплюється стихією води: вона дробить камені, пісок, до неї бояться підійти дикі тварини, і лише гордий кінь насмілюється не тільки напитися води з водоспаду, але і пірнути в нього. Пейзажна замальовка динамічна, адже водоспад вирує, кипить, ллється, розбиває і ніхто не має сили зупинити його.

Далі виявляється, що водоспад – алегоричний образ, за допомогою якого Державін Р. прославляє мужнього полководця. Останній відрізняється гіперболізацією: «Казалося йому, що він // Непереможні водить войски; // кругом його Перун мовчить, //Його лише мановенья дивиться». Так само як водоспад – центр пейзажу, юнак представляє себе центром війська, центром Всесвіту. Автор порівнює його з волхвом, здатним чарами обдурити ворогів. Битви під проводом цього полководця «вкрили славою» його країну, але, «прагнучи за славою» він був милосердним навіть до ворогів. Цими рисами захоплюється автор, висловлюючи щиру похвалу.

Твір «Водоспад», як і належить оді, багато художніми засобами, хоча першість належить алегорії водоспаду. Автор використовує яскраві метафори для характеристики способу полководця і створення образу природи. Оригінальністю відрізняється і метафоричний образ смерті, яку автор зображує як «крилату дружину» в чорних шатах, в шоломі з орлом, з розпущеним волоссям і косою в руці. Ідея також підкреслюється епітетами і порівняннями, розсипаними по всьому тексту.

У творі понад 60 шестистрочных строф з перехресною і паралельної римою. Віршовий розмір – чотиристопний ямб. Завдяки великому об’єму, карбованому ритму і змінної інтонації (вона час від часу наростає в окличних реченнях) твір і саме нагадує могутній водоспад.

Ода «Водоспад» – одне з найвідоміших творів Р. Державіна, в якому органічно переплелися класицистичні традиції і оригінальний авторський стиль.