Аналіз вірша Державіна «Осінь»

Вірш Р. Державіна «Осінь» відноситься до пізнього періоду творчості поета, до того часу, коли він жив у родовому маєтку серед природи. Атмосфера природи надихала Гаврила Романовича не тільки на створення картин природи в його віршах, але і змушувала замислитися про вічне питання: «Хто для нас Бог?». Це філософське напрям одержало широке поширення в пізній творчості поета.

Тема аналізованого твору – осінь і значення Бога в житті людини. Автор показує осінню природу, її щедрість, стверджує вічність Бога і його всесильність. Перехід від опису природи до філософських роздумів – відмітна риса Державинского стилю.

У творі «Осінь» три ключових образу – осінь, Бог і ліричний герой. З Осені читач зустрічається вже в першому рядку вірша. Автор олюднює це час року. Осінь постає в образі усміхненою, щедрої жінки, раскрашивающей лісу строкатими квітами. До речі, цікаво порівняти образ Осені в даному вірші і творі «Листопад» (в останньому Осінь – сумна, самотня вдова). Осінь обдаровує всіх, їй не важливо «хробак» перед нею або «цар».

Для того щоб передати осінній настрій, автор збирає в один куплет всі звуки, характерні для цього часу року: спів птахів, шелест снопів і скрип осі коліс воза, гупання ціпів, які вибивають снопи, собачий гавкіт і голоси жниць. Музика золотий красуні полонить серце ліричного героя. Але в одну мить картина затьмарюється, коли він згадує про чорні бурі, війні, які накрили людство. Джерело всіх бід – чоловік, який сам «шукає» мереж, але навіть не думає про те, що може приносити користь.

З вуст ліричного героя звучить порада людям бути смиренними перед Богом, дати волю «Всемощной десниці сонце водити».Тільки так вони можуть позбутися своїх нещасть, ліричний герой ж від усієї душі бажає їм благ. Наостанок він радить віддатися премудрої долі і попросити у осені того, що заслужили своєю працею.

Основний художній засіб у вірші – метафора (образ Осені, сидить на скиртах, Осінь «строкатістю по лісах жваво цвіте», «різних птахів голоси витких хмари»), також зустрічаються епітети («блідий туман», «тихий струм», «дурний гомін»), антитеза (автор вписує поруч «черв’яків» і царів, натякаючи на їх рівність перед природою). Художні засоби дозволяють не тільки прикрасити картини природи, а й точніше передати філософські думки.

Будова вірша досить просте. Він розбитий на 8 куплетів, рядки, кожен з яких має по 5 рядків. Рима у вірші «Осінь» паралельна, Остання строчка коротше інших і не римується з ними, але саме вона виражає ключову думку строфи. Віршований розмір – пятистопный ямб, у п’ятій – ямб з хореем. Інтонація неспокійна, передає емоції автора оклику пропозиціями.

Щоб повно усвідомити ідею вірша«Осінь» слід розглядати його в контексті життя і творчості Р. Державіна.