Аналіз вірша Буніна «Сутінки»

Вірш «Сутінки» В. Бунін написав в 1900 році, коли одружився на Ганні Цакні і переїхав жити до Одеси. Шлюб досить швидко розпався, але в серці Івана Олексійовича назавжди збереглися теплі почуття до Анни і спогади про море. Море Бунін І. дуже любив, один з вечорів на морському узбережжі Криму особливо врізався у пам’ять поета. Це і стало спонукою до створення твору «Сутінки».

Тема вірша – вечірнє море. Автор показує могутність стихії, її таємничість і зв’язок з вищими силами. Морська стихія непідвладне людській руці, вона живе сама по собі, охороняє прибережні скелі, допускаючи в їх «храм» тільки Ніч.

Система образів у творі своєрідна – це ліричний герой і образи природи, які оживають в уяві автора, а разом з тим і перед очима читача. Перше, на що звертається увага читача – сіра вода, під покровом густого туману. Туман у творі має символічне значення невідомості. Він щільно огортає морське узбережжя, з-за чого здається, що на морі штиль, але далі з’ясовується: прибій під туманним покривалом зловісно гуде і б’є об скелі.

Туман і прибій в «Сутінках» – контрастні образи: перший гуде і бушує, а другий «ліниво куриться». Таким чином, створюються дві протилежності, гармонійно доповнюють один одного, а між ними стоїть могутня скеля, пленяющая погляд ліричного героя своєю суворістю. В останніх рядках з’являється ще один символічний образ – Ніч, автор одушевляє цей час доби. Ніч представляється як жінка, яка тихо заходить у храм, куди її кличе «урочистий хорал». Традиційно ніч символізує таємницю, яка непідвладна людському розуму, це значення зберігається і у вірші «Сутінки».

Привертають увагу й образи титанів, похмурого хору і невидимих богів. Вони здаються другорядними, але насправді це «інструменти» дозволяють огорнути створений пейзаж містикою і таємничістю, надати йому урочистості. Античний образ титанів означає неймовірну силу, їм автор ненав’язливо підкреслює могутність природи, називаючи скелю жертовником титанів.

Твір виткане з художніх засобів, серед яких переважають епітети та метафори. За допомогою епітетів автор розфарбовує морський берег в похмурі тони, підкреслює суворість природи. Метафори – основний інструмент для пожвавлення природи, донесення ідеї твору.

Твір «Сутінки» написано однією строфою, що складається з 13 рядків. Автор використовує різні рими (перехресне, кільцеве, паралельну). Віршований розмір – ямб з пиррихием, рядки разностопные, завдяки чому змінюється темп розповіді в залежності від зображуваного. В середині твору автор вплітає вигук пропозицію, висловлюючи захоплення суворістю і могутністю прибережній скелі. Різкість інтонації поступово спадає до кінця вірша.

«Сутінки» – прекрасний зразок мариністичного лірики Срібного століття, відрізняється оригінальністю змісту і художнього втілення авторської думки.