Аналіз вірша Бальмонта «Я люблю тебе»

Особисте життя К. Бальмонта не можна назвати безхмарним. Поет був тричі одружений, але спалахнули в його серці почуття дуже швидко згасали. Останні стосунки тривали найдовше, так як Бальмонта і дружину пов’язувала спільна дочка. Кожен розрив вганяв чоловіка в депресію, але його вірші на подив світлі. Вірш «Я люблю тебе більше, ніж Море, і Небо, і Спів» було написано в 1932 році. У цей час поет жив вже з третьою дружиною, але варто згадати, що в даний період ознаменувався і відносинами з княгинею Дагмар Шаховської. Кому адресовано аналізований вірш, визначити складно.

Тема твору К. Бальмонта «Я люблю тебе…» – безмежна любов до жінки. Автор показує, що під впливом справжнього світлого почуття «в душі переломлюється лід».

У центрі вірші ліричний герой, який згадує про те, як в його душі виникла любов. Починається вірш визнанням жінці в коханні. Щоб показати, наскільки сильні почуття ліричного героя, автор використовує гіперболу: «я люблю тебе більше, ніж Море, і Небо…», «я люблю тебе довше, ніж днів мені дано». Образи неба і моря надають ніжності, легкості сказаного. У зізнаннях герой використовує традиційне порівняння улюбленої зі звездою.

Друга строфа вірша присвячена спогадам про те, як виникли почуття. Виявляється, це була любов з першого погляду. Герой порівнює себе зі сліпим, який прозрів, коли закохався. Про зовнішність своєї єдиної чоловік не згадує. Він створює загальне враження про неї за допомогою художньої деталі: жінка читає книгу, ледве шелестів сторінками. Такий прийом допомагає поетові створити романтичний образ прекрасної інтелігентної коханої.

З другого куплета можна зрозуміти, що про силу кохання кричить душа поета, а з його вуст виривається тільки несміливий завуальоване визнання: «Добре, що в душі переломлюється лід?». Погляд жінки сказав більше ніж слова, і його серце з новою силою заспівало про кохання.

Для передачі почуттів ліричного героя автор використовує набір художніх засобів. Крім вже названих гіпербол в тексті є метафори («ти корабель», «у світі изваянность спаяна». «блиснула до мене… зеницами»), порівняння («гориш, як зірка», «я … як сліпий»). У третьому куплеті привертає увагу остання рядок, яка нагадує намисто спільнокореневих слів до лексеме «любити». Така словесна гра – одна з художніх особливостей символізму.

Вірш К. Бальмонта «Я люблю тебе…» складається з трьох катренів з перехресною римою. Кожен куплет розкриває нову грань любові ліричного героя. Твір написано анапестом, що надає йому чуттєвості і урочистості. Плавна інтонація без вигуків допомагає відтворити інтимну атмосферу, в якій існують тільки двоє.

Твір «Я люблю тебе більше, ніж Море, і Небо, і Спів» – це не тільки щире визнання, але і зразок майстерного сплетення в одному вірші традицій інтимної лірики і новаторство символістів.