Аналіз вірша Асадова «Що таке щастя?»

Вірш «Що таке щастя?» відноситься до пізнього періоду творчості Едуарда Асадова, коли повністю сформувався його стиль, були розставлені пріоритети в тематиці і жанрах. Воно було написано в 1994 р. Філософська лірика займає почесне місце в творчості поета, в її ключі написано і аналізований твір.

Тема вірша – різні значення щастя. Поет стверджує, що у кожного своє щастя і тільки від людини залежить «зростання», величина цього поняття. Автор не дає однозначної відповіді на питання, заявлений у назві, але уважний читач може прочитати між рядків.

У центрі вірша образ ліричного героя, який повністю зливається з автором. Герой ставить запитання: «Що таке щастя?», а далі збирає думки різних людей про нього. Починає він з найпримітивніших токований цього поняття: карти, вино, великі оклади, красиві секретарки та підлеглі». Поступово він переходить від фальшивих цінностей до істинним,. Це турбота, увага, «спільність переживання», любов, горіння в роботі, шлях до мрії.

Сам же ліричний герой не пристає до жодної з цих думок. В останньому куплеті він підводить підсумок, розставляючи всі крапки над «і». Герой вважає, що кожна думка про щастя має право на існування, просто, зростання щастя залежить від самої людини, її пріоритетів в цінностях. Ліричний герой не вступає в полеміку ні з однією категорією людей, він лише передає їх думку, причому в нейтральному ключі. Іноді здається, що він бере інтерв’ю, а сам спостерігає за відповіддю за кадром.

Ідея вірша Едуарда Асадова «Що таке щастя?» доноситься за допомогою художніх засобів. Їх у вірші небагато, але саме стежки допомагаю завершити смислову картину або зробити акцент на чому-небудь. Поет використовує метафори: «гострі відчуття», «щастя – це горіння», «зухвалі крила злету», «буває різного зросту від купини і до Казбеку». Також у тексті є епітети: секретарки «полонені», «зухвалі крила».

Твір цікавий з точки зору інтонації. Поет починає вірш з питального речення, далі спокійно шукає на нього відповідь. Оклику синтаксичними конструкціями він виділяє найбільш важливі для нього думки. Інтонація сприяє розкриттю теми, донесення ідеї.

Композиція вірша Е. Асадова «Що таке щастя?» нескладна. Він складається з шести катренів з паралельною римою. Кожне рядочки передає відносно завершену думку, останнє ж є висновком до всіх тез. Віршований розмір – трехстопный дактиль. Цей розмір сповільнює темп розповіді, що підштовхує до філософських роздумів над проблемою.

Аналізований вірш – один з багатьох зразків лірики, присвяченій проблемі щастя. Його особливість в тому, що автор розкриває відразу кілька граней щастя, але не зупиняється на якійсь одній. Висновок, який робить Е. Асадов, змушує читача задуматися над питанням: «А якого росту моє щастя?».