Аналіз вірша Асадова «Могила Невідомого солдата»

Для Едуарда Асадова тема війни дуже болюча і близька одночасно. Молодий поет добровольцем пішов на фронт, мужньо боровся за батьківщину. Він ніколи не втікав від небезпеки. Навіть після того, як вся його батарея була розбита, Едуард вирішив перевезти боєприпаси своїм. Цей вчинок став суттєвим внеском у перемогу над ворогом, але самого поета назавжди позбавив зору. Е. Асадов не з чуток знав, як це ховати друзів. Тяжкі спогади назавжди зберегли твори поета. Вірш «Могила невідомого солдата», написаний у 1968 році, також відноситься до військової лірики Е. Асадова.

Тема вірша – смерть в лапах війни, вічна пам’ять про героїв, які боролися за Батьківщину. Поет показує, як війна забирає з собою мрії і надії людей, а також стверджує, що герої повинні назавжди залишатися в пам’яті і серцях наступних поколінь.

Головні герої вірша – невідомий солдат і ліричний герой. Ліричний герой займає позицію спостерігача і оповідача. Неважко здогадатися, що він теж був учасником військових дій, адже всі слова пропущені через його серце. Він знає, що таке копати останній «окоп» для товариша, розповідає, чому колись було зводити обеліски героям. У перших рядках ліричний герой говорить про незліченних солдатських могилах «від Волги до Карпат». Цим обігом він натякає, що створений ним образ невідомого солдата, про який йде мова в наступних куплетах, узагальнений.

Мова плавно концентрується на постаті невідомого солдата. У вірші не розповідається про те, як загинув захисник Вітчизни. Увага акцентується на його похованні. На непоказною могилі товариші залишили записку з ім’ям, роками народження і смерті солдата. Не даремно автор називає його «Іваном». Традиційне російське ім’я вказує на те, що в могилах залишилося безліч таких же безвісних героїв. Напис на фанерній дошці залишалася недовго, і незабаром солдатів залишився Невідомим.

Загиблий товариш залишається живим для друзів, тому на перекличках старшина кожен раз «выкликают, як воїна, що стоїть в строю». Навіть природа пам’ятає про свого сина, посилаючи до нього сонячні промені. Багряний світло від променів символізує вічний вогонь. Щоб показати, за що помер чоловік, поет в останніх куплетах згадує про Кремлі, який є ототожненням Батьківщини. Пафос твору змінюється від трагічного (у перших куплетах) до героїчного, урочистого (в останніх).

Для створення образу Невідомого солдата та розкриття ідеї автор використовує художні засоби. У тексті є метафори («зелений гіркий горбок біля дороги», «назавжди поховані мрії, надії, думи і тривоги…», «Батьківщина не забуває полеглого»), епітети (шматок фанери «темно-сірий», «зелений горбок», пам’ять «серцева»).

Вірш складається з 12 катренів з перехресною і кільцевої римою. Перші 4 катруся служать вступом для основного розповіді, узагальнюють те, що буде сказано далі, наступні чотиривірші присвячені Невідомому Солдату, його могилі. Віршовий розмір твору – ямб з пиррихием.