Аналіз вірша Асадова «Доброта»

Вірш «Доброта» (1970) Едуард Асадов писав у зрілому віці. Позаду залишилися війна, що забрала у поета зір, і перший невдалий шлюб. Незважаючи на обставини, він зумів зберегти своє серце світлим, не втратив уміння прощати близьким людям їх помилки.

Тема аналізованого вірша – прощення. Автор стверджує, що потрібно вчитися прощати людям, приносити їм свою доброту, бо тільки так можна зберегти близьких людей, не дати розбитися дружбу чи кохання.

У центрі вірші ліричний герой, дає мудрі життєві поради читачеві. За його спокійним, виваженим міркуванням неважко здогадатися, про зрілому віці героя, про те, що такі поради були «нашептаны» йому самим життям. Спочатку герой розмірковує про дружбу. Він вважає, що її не можна розбивати «марно», «із-за дурного дрібниці», а для цього важливо вміти робити перший крок до примирення.

Міцна любов – також найвища цінність. Про це почуття ліричний герой намагається поговорити з читачами-чоловіками. Він стверджує, що справжній чоловік повинен ставати вище сварок, захищаючи свою любов. Так само, як і дружбу, любов треба оберігати від дурних дрібниць. Далі герой узагальнює все сказане, говорячи про доброту. Він каже, що бути добрим дуже важливо в першу чергу для самого себе: «щоб після себе не докоряти в тому, що зробив комусь боляче».

Але є і те, що не можна прощати нікому – підлість і зрада. Навіть друг і кохана, опустилися до цього, не заслуговують на прощення. Більш того, підлі і зрадливі вчинки, на думку Е. Асадова, – причина для розлучення або розриву. Автор не пояснює, чому, він просто констатує факт. Але такий прийом змушує читача самостійно поміркувати над проблемою. Останній куплет – не просто порожні слова. Сам поет пережив зраду. Його перша дружина покохала іншого і пішла з сім’ї.

Вірш Едуарда Асадова «Доброта» не рясніє художніми засобами. Мета автора – не прикраса, а переконливість, донесення читачеві ключової думки. У тексті вірша є метафори «Не дай їй зазря розбитися» (про дружбу, кохання), «встань над сваркою». Метафори надають думкам особливої виразності і якоїсь гостроти. У передостанній строфі Е. Асадов вживає антитезу: «Краще добрим на світі, злого в світі і так досить». Доповнюють картину фразеологізм «не рубай з плеча» і гра слів (парономазия) «це гірко, але це не горе».

Для оформлення ритму і акцентування на окремих фразах автор використовує повтори: эпифору («Тільки підлості не прощай і зради не прощай…»), рефрен («В житті всяке може статися…»).

Твір складається з шести катренів і одного пятистишья з різними видами рим: перехресне, кільцеве і паралельною. В останньому куплеті немає чіткій карбованій рими, адже на перший план виступають повтори і основна думка вірша. Віршовий розмір – 5-тистопный хорей. Спокійна інтонація вірша раз переривається оклику пропозиціями, коли ліричний герой відчуває особливий емоційний накал.

«Доброта» Едуарда Асадова – зразок віршів, які ніколи не старіють.