Аналіз поеми Некрасова «Російські жінки»

Твір Миколи Некрасова «Російські жінки» за жанром належить до поеми. Велике оповідання у віршованій формі має особливий емоційний відтінок. Тема поеми – опис подвигу дружин декабристів. Це погляд ззовні на проблему декабристського руху та її припинення. Бунтарський дух привів багатьох декабристів на заслання в Сибір. Громадськість бурхливо сприймала ці події. Погляди були звернені зазвичай на самих бунтарів. Але Микола Некрасов подивився на це по-іншому. Адже у багатьох хлопців були дружини. Більшість з них пішло за своїми коханими, залишивши благополучне життя, і засудивши себе на випробування. Було це подвигом? Звичайно ж так, таке самозречення говорить про справжньої любові і відданості. Серед вірних дружин були жінки різного стану: і бідні селянки, і родовиті панянки. Автор вибирає для поеми двох жінок з дворян. Можливо тому що вони звикли жити красиво, втрачали більше, пішовши за чоловіком.

Композиційно поема складається з двох частин: «Княгиня Трубецька» і «Княгиня М. Н. Волконська». Обидві справжні російські жінки по духу. Тому Некрасов скасовує перша назва поеми «Декабристки» і дає назву свого твору – «Російські жінки». Таким чином автор підкреслює менталітет відважної російської жінки.

Навіть сам шлях на Сибір був важкий. А життя там – тим більше. Суворий клімат, безправне становище засланців людей, важка праця – все це було незвичним для дворянській жінки. Чи розуміли вони, на те прирікали себе? Героїні поеми це розуміли, але вважали своїм обов’язком піти за улюбленими людьми.

Перший розділ «Княгиня Трубецька» оформлений у вигляді бесіди між головною героїнею та губернатором. Княгиня дуже довго їхала на зустріч з важливим чиновником, щоб він дав дозвіл поїхати в Сибір. Але губернатор був налаштований переконати її, адже йому була надіслана папір з вимогою не відпускати княгиню. Тому він наводить багато аргументів, щоб переконати Трубецкую не їхати. Він нагадує їй про те, що в Сибіру зима триває довгих 8 місяців, що праця на каторзі буде для неї непосильною. Однак жінка відкидає всі доводи. Вона розуміє, наскільки буде їй важко, але вона сповнена рішучості подолати заради чоловіка. В цьому діалозі впевненіше виглядає княгиня. І в результаті вищий чиновник обіцяє, що відвезе її до місця призначення за три дні.

Княгиня Трубецька залишає в рідному місті свого батька. І це турбує її, але вона сподівається, що він зрозуміє і буде пишатися вчинком дочки.

Другий розділ має іншу тональність. Вона більш спокійна, довірча. Адже розповідь написаний у формі спогадів. Задум розкриває підзаголовок «Бабусині записки». Тут вже немає емоційних сплесків, як у першій частині, а лише розповідь крізь призму прожитих років.

Над поемою Микола Некрасов працював протягом одного року. В її основу лягли події 1825 – повстання декабристів. Після заслання в Сибір, за багатьма з них пішли дружини. Поема частково історична, хоча документальної достовірності в ній немає. Тут головною є емоційна складова – величина подвигу російських жінок. Так само як їхні чоловіки сміливо захищали свої ідеї, так само вони захищали свою сім’ю. Їх рішення слідувати за чоловіками – теж свого роду непокорство владі.

Багато письменників зверталися у своїй творчості до теми декабристського повстання. Але в основному це було пов’язано з самими декабристами, їх долею, засланням у віддалені краї. Микола Некрасов звернув увагу на те, що жінка теж здатна на подвиг. Дружини декабристів – яскравий тому приклад.