Аналіз поеми Некрасова «Княгиня Трубецька»

Миколи Некрасова можна назвати тонким цінителем чистої душі справжньої російської жінки. В основі поеми «Російські жінки» лежить історична подія 1825 року. Цей час позначився повстанням декабристів – прогресивної частини населення, які боролися з владою за свої ідеали. Але не їх подвиг став центром твору, а подвиг їх вірних дружин. Після наказу заслати декабристів покарання у Сибір, більшість дружин було туди за своїми улюбленими. Серед жінок були як звичайні селянки, так і родовиті дворянки. Микола Некрасов для поеми створює два жіночих образу. Обидві вони були знатними княгинями, і обидві проміняли свої титули на сіру життя у Сибіру. Чому вони погодилися на це? Ними управляли два почуття – любов і борг.

Ліро-епічний твір «Російські жінки» складається з двох частин. Перша присвячена княгині Трубецькой. Вона зображена гідною жінкою, відданою дружиною. І хоч цей образ збірний, але дуже живий. Княгиня має все: чималий матеріальний стан, високе положення в суспільстві. Проте коли перед нею стає вибір: зберегти свої привілеї або слідувати за чоловіком, то вона не вагалася і хвилини, вибравши друге.

Частина поеми під назвою «Княгиня Трубецька» побудована на емоційних діалогах. Спочатку жінка прощається з батьком. Вона усвідомлює, що йому боляче відпускати її. Але так само вона вірить, що батько пізніше буде пишатися вчинком дочки. Бо княгиня бачить свій святий обов’язок у тому, щоб знаходиться біля чоловіка, підтримувати його у важкі часи.

Важливим епізодом в поемі є і діалог княгині з губернатором. Вищий чиновник отримав папір з проханням не відпускати княгиню в Сибір. І тому вона наводить безліч аргументів проти її рішення возз’єднатися з чоловіком на каторзі. Але княгиня з гордістю парирує всі його доводи. Їй шкода залишати батька, але борг дружини їй зараз здається важливіше. А втрата титулу і з ним всіх її переваг і зовсім не турбує. Губернатор вражений стійкістю цієї російської жінки, і в результаті погоджується відвезти її до чоловіка. У діалозі з чиновником Трубецька виглядає морально сильніший, і тому той визнає її перевагу. У чому ж сила княгині? Звичайно в цій любові і вірності. Їй не шкода відректися від матеріального багатства, тому що багатство її душі ніколи не вичерпається.

Рішення жінок поїхати за чоловіками на Сибір можна прирівняти до подвигу. Адже навіть знатні дворянки втрачали свої привілеї, і навіть їх діти народжувалися вже без особливих прав.

Можливо, Микола Некрасов вибирає своїх героїнь знаті саме тому, що тим було більше втрачати, ніж звичайним селянкам. Вони не звикли до холоду і голоду, вчилися жити в злиднях.

Перед тим як приступити до написання першої частини поеми з назвою «Княгиня Трубецька» автор вивчав історичні джерела, в тому числі «Записки декабриста» Андрія Розена. Вперше ця частина з’явилася у 1872 році у виданні «Вітчизняні записки».

Княгиня Трубецька проводила юність в розкоші. Вона бувала на балах, часто подорожувала. Особняк її батька можна було б порівняти з величним замком. Але весь цей блиск вмить для неї збляк після заслання чоловіка. Вона зрозуміла, наскільки фальшивим є її світ, в якому більшість цінує лише гроші і зв’язки. Можливо, тому вона і не шкодує про те, що втратить зв’язок з таким світом. І хоч життя у Сибіру набагато складніше, але зате вона буде поруч з коханою людиною, якій колись присягнулася у вірності.

Княгиня Трубецька – це образ щирої російської жінки, для якої борг перед чоловіком свят. Знатна особа відреклася від усього заради своєї любові.