Аналіз поеми Некрасова «Княгиня М. Н. Волконська»

Поема Миколи Некрасова «Російські жінки» – це ода відданості справжніх російських жінок. Твір являє собою дві частини, в яких головними героїнями виступають княгині. Перша частина присвячена Катерині Трубецькой, а друга – Марії Волконської.

Частина «Княгиня М. Н. Волконська» включає підзаголовок «Бабусині записки». Ця частина відрізняється за тональністю від першої. Вона більш спокійна, задушевна, довірча. Адже тепер події розвиваються не в сьогоденні для героїв часу. Княгиня вже має онуків і для цих шибеників вона пише записки про минуле. Все розповісти зараз вона не може, адже онуки ще малі, і тому багато чого не зрозуміють. Однак Волконська вважає своїм обов’язком залишити їм мемуари.

Своє оповідання головна героїня починає з опису свого життя в будинку батьків. Жили вони в селі під Києвом. Їх рід був знатний і багатий. Батька особливо цінували за військові заслуги. В очах дочки і дружини він був майже божеством. В будинок до них часто приходили відомі генерали, такі ж сиве, як і батько. Після відставки глава сім’ї вів спокійний спосіб життя. Освіта дочки він довірив хорошою гувернантки, яка навчала всьому, що необхідно знати багатою дворянці.

Будучи вже бабусею, Волконська без сорому говорить про свою красу в юності. У неї були блакитні очі променисті, синювато-чорне волосся. А її красиве смагляве личко полонило на балах дуже багатьох чоловіків. Вона вважалася царицею балів в той час.

Коли Волконська підійшла до віку заміжжя, її батько знайшов жениха. Це був бравий генерал Сергій Волконський. Він був трохи старший Марії, але все ще виглядав молодцем. Дівчина мало знала цього чоловіка, але проти заміжжя не заперечувала. Пліч-о-пліч вони прожили не довго, коли одного разу Сергія забрали. Йому пред’являли причетність до руху декабристів. Покаранням була заслання в Сибір. Марія в той час чекала дитину. Тому не могла допомогти чоловікові. Тим більше вона сподівалася на те, що Сергій скоро повернеться додому. Жінка не вірила у вину чоловіка, і сподівалася, що все вирішиться на його користь. Але колишній генерал так і не повернувся до неї. Тому вірна дружина прийняла рішення слідувати за чоловіком на каторгу. Про Сибіру княгиня знала небагато, але вона її опудало. Холодний клімат, важка праця каторжан – все це було далеким знатної жінці. Однак вона робить висновок, що як би не було складно Сибіру, і там люди живуть. А значить, і вона виживе заради любові.

Марія Волконська – дуже чарівний образ у поемі. Її характер подобався багатьом людям. Вона не виставляла напоказ свою смуток, завжди була люб’язною з друзями чоловіка. А перед чиновниками не схиляла голови, вела себе гідно і вимогливо по відношенню до них. Коли батько оголосив про те, що знайшов жениха, вона проявляє м’якість і покора. Генерала Волконського до заміжжя вона майже не знала, так і під час сімейного життя їм не часто вдавалося бути разом. Але коли її чоловік опинився у складній ситуації, вона повірила йому і пішла за ним на каторгу.

Хвилюючим є момент, коли Волконська описує, як допомагала спалювати небезпечні папери чоловікові. Вона не знала, в чому річ, але вважала своїм обов’язком допомогти коханому. Її віра в нього – це ознака відданості і справжніх почуттів. І коли Волконський не сказав всієї правди про свою ситуацію, вона виправдовує такий вчинок його турботою про дитину.

Кульмінаційним моментом у другій частині є зустріч Волконської з чоловіком. Вона цілує його ланцюзі, немов намагаючись полегшити його біль.

Вчинок княгині Волконської та інших декабристок можна трактувати і як відкритий протест владі, які намагалися перешкоджати їм у возз’єднанні з чоловіками.