Аналіз (по главам) оповідання Чехова «Іонич»

Розповідь А. П. Чехова «Іонич» переносить читача у 19 століття. Його дії розгортаються в невеликому провінційному містечку. Головний герой твору – земський лікар Дмитро Іонич Старцев. Саме його життя являє собою основну сюжетну лінію оповідання, додаткової є лінія, присвячена родині Туркиных. Композиція твору, як і сюжет, нескладна. Воно поділено на п’ять частин, які охоплюють певні часові відрізки з центральною подією. Розташовані частини у часовій та логічної послідовності.

Перша частина не стільки подієва, скільки описова. У ній автор коротко розповідає про місто С., акцентуючи увагу на його сірості та одноманітності. Головним достоїнством міста виявляється сім’я Туркиных, опису її членів А. П. Чехів присвячує об’ємний абзац. Вже в цій частині читач знайомиться з Дмитром Ионычем Старцевим. Молодий перспективний лікар отримує запрошення в гості від Туркіна. Перебування Старцева в садибі цікавою сім’ї і є головна подія цієї глави розповіді.

Опис перебування у Туркиных автор оформляє у вигляді діалогів Старцева і господарів будинку. Використовуючи такий прийом, автор наближає читача до героїв, дає можливість зробити перші висновки про їхні характери та життєві цінності.

Між подіями першої та другої глави проходить більше року. За цей час Старців жодного разу не був у Туркиных, але ось отримав лист від Віри Йосипівни. Таким чином, у центрі другій частині знову опиняється відвідування Старцевим Туркиных. У цій главі в серці молодої людини зароджуються теплі почуття до Катерини Іванівні. Він намагається домогтися серця красуні. Таким чином, на передній план виступають відносини молодих людей і ключові події, пов’язані з ними.

Чехов розпорядженні ситуації так, щоб напруга читача та героїв зростало. Він розширює локус сюжету, вводячи в текст опис міського кладовища. Похмуре місце слугує не лише фоном подій, але інструментом психологізму. Дмитро Старцев так і не дочекався Котика на кладовищі. Він прямує додому. На цій ноті закінчується друга частина.

Третя частина присвячена подіям, які відбулися на другий день після несбывшегося побачення на цвинтарі. Дмитра Старцева ми застаємо на шляху до Туркиным з серйозним наміром зробити пропозицію Катерині Іванівні. Чехов ненадовго «проникає» в думці Дмитра Ионыча, щоб читач зрозумів справжні мотиви вчинку доктора, його сумніви.

Ядро третьої частини – розмова Дмитра Ионыча і Катерини Іванівни «по душам». Доповнюється він описом поведінки батьків дівчини. Це частина, в якій «у Старцева перестало неспокійно битися серце». Його вражене самолюбство і це перший поштовх до душевної деградації.

Четвертий розділ описує події через чотири роки після відмови Катерини Іванівни Старцеву. В ній Дмитро Іонич і Котик постають у вигляді контрастних тим, що ми спостерігали у перших частинах. Автор описує «нові» будні Старцева і його приземлені цілі. Він коротко розповідає про життя Котика протягом зазначеного проміжку часу.

Ця частина вже не стільки описова, скільки психологічна: кожен вчинок героїв можна пояснити обставинами їх життя, про які читач дізнався раніше. У деяких абзацах Чехів дозволяє собі лаконічно прокоментувати внутрішній стан Старцева, хоча зазвичай автор воліє залишатися непоміченим.

Головне події цієї глави – зустріч з Катериною Іванівною, під час якої очерствевшая душа Ионыча таки виривається назовні, хоч і ненадовго. Котик ж визнає свої помилки, наскільки щиро – справа інша.

П’ята частина – фінальна. Від інших вона відрізняється граничним лаконізмом. А. П. Чехів розповідає про долю кожного героя, демонструючи, до чого привели їх вчинки. Ця голову варто розглядати паралельно з першими двома, щоб побачити контраст між старими і новими образами героя.

Сюжет, композиція оповідання «Іонич», система образів твору на перший погляд прості, але кожна з цих деталей продумана до дрібниць, як і зв’язок між ними. Напевно, це один із секретів актуальності розповіді.