Аналіз оповідання Платонова «Юшка»

Розповідь «Юшка», на кількох сторінках розкриває узагальнений образ населення маленького містечка, був написаний Андрієм Платоновим ще на початку 20 століття, а став відомий читачам тільки після смерті автора.

Основна тема твору – краса людської душі, чеснота, яка не звертає уваги на жорстокість, агресію і злість. Проблематика оповідання «Юшка» безпосередньо пов’язана з моральністю. Платонов на сторінках свого творіння показує, наскільки бувають жорстокі люди до тих, хто не схожий на них, навколишні Юшку морально мертві, він один серед них живий. Автора також хвилюють питання запізнілою подяки.

Час, в який відбуваються події оповідання, Платонов визначає як старовинне. Така невизначеність відразу наділяє твір казковими рисами. Герой літає над часом, в ньому зібрані всі ті орієнтири моральності, на які варто рівнятися будь-якій людині.

Розповідь названий на ім’я головного героя, помічника коваля, хворого і сильно постарілого Юшки. Він виконує різноманітну роботу: носить воду, пісок і вугілля, роздмухує міхами горно, зараз би ми охарактеризували його професію, як різноробочий. Тільки ближче до середини розповіді ми дізнаємося, що Юшці всього сорок років, виглядає він так, тому що виснажений хворобою.

Платонов красномовно малює портрет головного героя, звертаючи пильну увагу на його очі. Вони були білими, як у сліпого, і постійно наповнені сльозами. Така характеристика не випадкова: Юшка бачить світ зовсім не таким, яким він є насправді. Він зовсім не помічає зла і агресії, любить тих, хто заподіює йому біль.

Юшка всім своїм існуванням і виглядом нагадує блаженного. Щоправда, їх було не прийнято ображати. А помічника коваля принижують всі: і дорослі, і діти. Вони не розуміють героя, вимагають, щоб він був таким, як усі.

Помилково думає Юшка, що він їм потрібен. Він помиляється. Хоча минають роки, і люди розуміють, що насправді любили цього юродивого, тепер вони його потребують, а людини вже немає.

Юхим Дмитрович, а саме таке справжнє ім’я помічника коваля, обходиться малим: він п’є просту воду, ходить в одній і тій же одязі та взутті, влітку і зовсім босоніж. Задовольняючись безкоштовною їжею коваля, він всі зароблені гроші збирає на навчання прийомної дочки-сирітки.

Народ злий на Юшку, зганяє на ньому свою злість, лагідність головного героя протиставлена агресії оточуючих його людей. Правда, є ті, хто відноситься до юродивому по-доброму. Це дочка коваля, Даша, нерідко вона призводить Юшку додому після чергової нерівної сутички на вулиці. Але навіть вона бажає герою смерті, бачачи, як обходяться з ним проживають в містечку.

Але Юшка знає, для чого він живе. І він потрібен людям більше, ніж вони йому. Герой любить побути наодинці з природою, переживає, якщо бачить мертвого метелика або жучка. Саме тут, в оточенні лісів і полів, Юшка знаходить сили, зцілюється душею.

Юшка своїм існуванням зробив для людей багато добрих справ, в тому числі вивчив дівчину, яка приїхала і стала безкоштовно лікувати хворих на сухоти.