Аналіз оповідання Астафєва «Васюткіни озеро»

Розповідь Астаф’єва «Васюткіни озеро» – це в першу чергу історія перевірки на міцність хлопчаки, по імені Васютка. Це розповідь про тих людей, які «загартовані» і душею і тілом. Їх не лякають негаразди, і вони сміливо дивляться небезпеці в обличчя. Те, що їх не вбиває, робить їх ще сильніше і витривалішими. Так, Васютка відноситься саме до таких людей.

Хлопчику всього тринадцять років, але в його честь вже назвали озеро, яке знаходиться в глухій тайзі. Хлопчина сам знайшов його, коли одного разу в кінці літа загубився і шукав дорогу до дому. Але знайти дорогу йому не вдалося, так як він відійшов від поселення на шістдесят кілометрів.

У найважчі моменти, коли він зрозумів, що загубився, і відчай майже атакувало молодий розум, хлопчик хотів здатися. Але в цей же час мабуть спрацював інстинкт самозбереження і хлопчина почав пригадувати все, чому його вчили.

Він безпомилково визначив сторони світу, і почав торувати собі дорогу до дому. Він ще не знав, що цілих п’ять днів йому доведеться прожити в тайзі в повній самоті. За ці дні, хлопчині випадали важкі випробування, але він проявив свій сильний, чоловічий характер. За допомогою отриманих знань він розпалював багаття, здобував собі їжу та терпляче рухався до своєї мети.

Було йому страшно? Так, як і будь-якій іншій людині, що потрапила в подібну безвихідної ситуації. Тільки на відміну від цього хлопця, не кожен би зміг не запанікувати і залишитися в живих.

У свої роки, Васютка вже ходив з рушницею на плечі і непогано вмів стріляти. Це звичайно і стало причиною того, що він загубився, так як погнався за пораненим глухарем, але цей навик і врятував його від голодної смерті в лісі.

Він був дуже спостережливим, і навіть в такій складній ситуації, зумів зробити правильні висновки. За прикметами, які відомі лише людям, що добре орієнтуються на місцевості, він знайшов озеро. Далі, хлопчик визначив, що в ньому є течія, а це означало, що близько річка.

Ось так він і дістався до Єнісею. Так, він виконав не малий шлях і практично витратив на нього всі сили, але він залишився живий. Він до останнього економив сірники і патрони, і не дарма. Ці речі йому дуже знадобилися для того, щоб подати знак про те, що йому потрібна допомога. Хлопчика привезли додому знайомі рибалки. Вони почули постріли, що лунали з берега, і підібрали його. Хлопчисько був змучений, але живий. Він пройшов випробування тайгою, негодою та самотністю.

Через деякий час, Васютка вже показував знайдене озеро свого батька з бригадою рибалок. На здивування багатьох, в озері водилося величезна кількість річкової риби. Хлопець, то і справа відкривав батькові все нові подробиці свого походу, але батько лише сказав, щоб той не хвалився.

Невже, чоловікові не було цікаво дізнатися, яким чином син залишився живий?! А може справа не в цьому? Григорій Шадрін розумів, як хлопчику пощастило в тому, що той чудом залишився живий. Але ж все могло скластися інакше?! Чоловік скоріше гнав від себе ці думки і тому «бурчав» на коханого і єдиного сина. А ще він дуже ним пишався, але не хотів подавати цього виду.