Аналіз оди Державіна «Феліція»

Ода «Феліція» була написана в 1782 році, відноситься до раннього періоду творчості Р. Державіна. Це вірш зробило ім’я поета знаменитим. До твору автор подає підзаголовок-уточнення «Ода до премудрої Киргиз-кайсацкой царівну Фелице, писанная Татарським Мурзою, що здавна поселилася в Москві…» . Цим уточненням автор натякає на «Казку про царевича Хлорі», написану Катериною II, з якої взято і ім’я головної героїні. Під образами Фелицы і вельмож «заховані» сама імператриця Катерина II і придворна знати. Ода не прославляє їх, а висміює.

Тема вірша – жартівливе зображення життя імператриці і її наближених. Ідея оди «Феліція» подвійна: автор викриває пороки цариці, подаючи ідеалізований образ Фелицы і, разом з тим, показує, якими достоїнствами повинен володіти монарх. Доповнюється ідейне звучання твору показом недоліків знаті.

Центральне місце в оді займає образ цариці Фелицы, в якій поет втілює всі прекрасні риси жінки і монарха: доброту, простоту, щирість, світлий розум. Портрет царівни не «святковий», а повсякденний, але це анітрохи не псує його, а робить краше, наближаючи до народу і читачеві. Цариця живе пишно і праведно, вміє «приборкувати пристрасті хвилювання», їсть просту їжу, спить мало, віддаючи перевагу читанню та письму… Достоїнств у неї дуже багато, але якщо враховувати, що за маскою Киргиз-кайсацкой царівни ховається російська імператриця, неважко здогадатися, що образ ідеалізовано. Ідеалізація в цій оді – інструмент сатири.

Достатньо уваги приділяється і наближеним царівни, які стурбовані багатством, славою, увагою красунь. За портретами, створеними Гавриїлом Державіним в аналізованій оді, легко впізнаються Потьомкін, Наришкін, Олексій Орлов, Панін та інші. Портрети характеризуються їдкою сатирою, наважившись їх опублікувати, Державін дуже ризикував, але він знав, що імператриця ставиться до нього прихильно.

Ліричний герой залишається майже непомітним серед галереї яскравих сатиричних образів, але його ставлення до зображуваного видно чітко. Іноді він наважується давати поради самої царівну-імператриці: «розбіжності — согласье // І лютих пристрастей щастя // Ти можеш тільки творити». В кінці оди з його вуст звучить хвала Фелице і побажання їй усіх благ (така кінцівка традиційна для оди).

Метафори, епітети, порівняння, гіперболи – всі ці художні засоби знайшли собі місце у вірші «Феліція», але привертають увагу не вони, а поєднання високого і низького стилю. У творі змішана книжкова та розмовна лексика, просторіччя.

Ода складається з 26 строф, по 10 рядків. В перших чотирьох рядках куплета рима перехресна, далі – два рядки з паралельною римою, останні чотири – з кільцевою. Віршовий розмір – чотиристопний ямб з пиррихием. Інтонаційний малюнок відповідає жанру оди: похвали час від часу посилюються оклику пропозиціями.

Ода «Феліція» – перше втілення російського побуту «забавним російським стилем», як відгукувався про своєму творі сам Державін.