Аналіз нарису «Мшары» (повість «Мещерская сторона»)

Паустовський описує у своїй повісті «Мещерская сторона», містечко, розташоване недалеко від міста Володимира. Нарис Мшары є одним із складових однієї великої картини» природи тих місць, які буквально намалював автор для читача.

У пошуках творчого натхнення бригада письменників вирушають у похід по мальовничих місцях Мещерського краю. Кожен для себе ставить певні нікому не ведені завдання від експедиції. Можливо, загальною метою стає відхід від дійсності і дотик до якоїсь первісності.

Ні складні рельєфи, ні погодні умови, ні болотиста місцевість не лякають «першовідкривачів». У гонитві за естетичною насолодою вони готові подолати всі труднощі, які можуть виникнути їхньому шляху.

Паустовський підкреслює всю красу природи протягом усієї подорожі. Він у дрібницях розповідає читачеві про всіх пейзажах. Таким чином створюється враження, що автор проводить екскурсію по своїм коханим і рідним місцям. В кожному реченні, відчувається патріотизм автора і гордість за всю країну в цілому. Він щасливий, що саме він розкаже всім про те, як прекрасний і первісний навколишній світ. Як загадкова природа…

Здавалося б, всі відповіді давно знайдені і нічого не пізнаного не залишилася, однак компанія чоловіків швидко змінює свою думку. Вони рухаються до загадкового озера, пробираючись через драговини й болота. Місцева природа, як повноправна господиня – диктує свої правила. Вона і привітна, і в той же час закрита. Вона не завжди готова прийняти чергових «гостей» у своїх угіддях. Саме тому це озеро та болота обходять місцеві жителі. Людський поголос обіцяє біду тим, хто зазіхне на «чужу» територію.

Швидше за все, саме тому загадкове озеро так і манить до себе любителів екстриму, романтиків та людей, які просто втомилися від передбачуваності буття. У повсякденному житті, люди просто перестали звертати увагу на те, що створювалося століттями. Нерукотворні пейзажі, так і залишаються головною визначною пам’яткою і якимось таїнством, для багатьох.

Автор неодноразово згадує, про легенди цього місця. Місцеві жителі, свято в них вірять, обходять озеро та болота стороною, а ті, хто там все ж побував, ніколи не забудуть цього моменту. Темна вода, бездонний берег, а так само довга і важка дорога до водойми, будуть на віки асоціюватися у них як щось потойбічне, магічне і зловісне.

Тим, хто все-таки зміг розглянути серед сірості і вогкості болотистій місцевості неземну красу – невимовно пощастить. Вдихнувши чисте і вільне повітря, побродивши по незвіданим стежкам, побувавши наодинці з природою і власними думками – людина просто обнуляється. З цього моменту і починається його справжня життя. Немає ні минулого, ні майбутнього, а є тільки сьогодення – тут і зараз. Мшары, неодмінно допоможуть йому дійти до цього стану, головне зуміти побачити та відчути всю красу і теплоту цього місця. І не важливо, буде це весна або осінь, ранок або вечір. Найголовніше, щоб чоловік захотів подивитися на навколишній світ «іншими очима».