Аналіз «Казки про мертву царівну і сімох богатирів» Пушкіна

У «Казці про мертву Царівну і про сім богатирів» Пушкін показує те, як вселенська любов може творити чудеса, а краса, яка прихована всередині людини, важливіше оболонки.

Основний конфлікт у казці відбувається між двома жінками – царівною і царицею. Причому цариця стає його ініціатором. Жінка заздрить прекрасної зовнішності падчерки. Вона бачить в її особі головну конкурентку. Цариця мріє стати першою красунею серед інших людей, хоча так само володіє чудовими зовнішніми даними.

Однак у гонитві за зовнішністю і усуненням дочки царя, жінка забуває про внутрішніх людських якостях. Її розум і серце назавжди покинули такі почуття, як співчуття до ближнього, доброзичливість і простота. Вона занадто вивищили свою персону перед іншими. Це породило ворожість до всього оточуючими світу.

Однак жінка була настільки впевнена в собі, що постійно потребувала «компліменти» від дзеркальця. Тільки дзеркало стало її іншому, яке цариця в кінці казки розбила. Після цього жінка і сама померла. Вона не змогла пережити «воскресіння» падчерки, чуже щастя і те, що царицю хтось зміг перевершити за красою.

У казці так само піднімається питання про гідність і вірності. Молода царівна, рятуючись у лісі, потрапляє в будинок до братів богатирям. Вона нікого не застає вдома, але бачачи «господарські недоліки» відразу приймається їх усувати. Коли богатирі повертаються, вони розуміють хто перед ними. І хоча її мова тиха, а манера поведінки більш ніж скромна, саме вихованість видає її справжнє походження. Вони закохуються в неї, але дівчина зізнається «названим братам», що любить тільки королевича Єлисея. Хоча будь-який з богатирів сміливо міг би скласти йому конкуренцію, дівчина залишається вірна нареченому. Вона навіть не розглядає варіанту, що може бути з кимось іншим. Для неї це буде аморально.

У казці практично всі герої люблять царівну. Будь-який з братів готовий взяти її в дружини, царевич Єлисей «їздить» по світу, в її пошуках, цар батько засмучений звісткою про її зникнення. Можливо, це теж стає приводом для невдоволення цариці. Цар перестає звертати уваги на свою дружину, а «тужить» дочки. Чим не привід для ревнощів?!

У творі реальні життєві проблеми переплетені з казковим мотивом. Це зайвий раз примушує читача замислитись над тим, що відбувається і, можливо, навіть, допоможе не повторювати тих помилок, які робили герої.

Звичайно ж, в історії щасливий кінець, і добро знову взяла верх над злом і підступністю. І це неспроста. Всі казки Пушкіна вчать творити, і нагадують читачеві, до чого може призвести негативне ставлення до оточуючих, жадібність і егоїзм. Зло завжди буде покаране, а справедливість неодмінно переможе.

В кінці казки царівна стає дружиною королевича Єлисея. Автор показує, через що довелося пройти молодим людям, щоб бути разом. Адже не завжди у відносинах людей складається все рівно і гладко. Іноді, щоб перевірити почуття і повагу один до одного, доля посилає парі нелегкі випробування. І тільки міцні і справжні взаємовідносини зможуть вистояти перед натиском.

В житті не дається не посильних випробувань. І як би часом не було важко і гірко, віра, дружба і любов зможуть створити справжнє диво.