Аналіз казки Паустовського «Теплий хліб»

Казку «Теплий хліб» Паустовський К. створив у 1954 р. Всього 9 років минуло з часу закінчення Великої Вітчизняної війни, тому в творі реалізувалися військові мотиви. Вперше «Теплий хліб» надрукували в дитячому журналі «Мурзилка», а через 19 років після написання казки з’явився однойменний короткометражний мультфільм.

У творі можна виділити вузьку тему – велике горе, викликане Фільчиним вчинком і широку – добро і зло. Паустовський К. показує, що будь-несправедливий, жорстокий вчинок карається. У той же час, письменник стверджує, що помилки завжди можна виправити, якщо захотіти цього; людині, яка хоче спокутувати провину, треба давати шанс.

Сюжет казки «Теплий хліб» розкривається послідовно. Вже з перших рядків можна здогадатися, що події, описані в творі, відбувалися у воєнний час. У сюжеті тісно переплітається реальне і фантастичне.

В експозиції Паустовський К. розповідає про пораненого коні, знайомить читача з загадковим мельником Панкратом і з Филькой. Зав’язка – епізод, в якому Філька ображає коня. Розвиток подій – розповідь про те, як на Бережки спустилися завірюха і міцні морози, розмова Фильки з бабусею, розповідь про те, як хлопчисько виправляє свою дурну помилку. Кульмінація твору віддалена від розв’язки. Найбільше читач хвилюється, коли разом з Филькой дізнається, що люди можуть загинути. Розв’язка – теплий вітер допомагає людям пробити лід, жінки печуть хліб, а Філька мириться з конем.

Для розкриття теми та розвитку сюжету письменник створив оригінальну систему образів. Головні герої – Філька і старий мельник Панкрати, другорядні – кінь, бабуся, сорока, діти і люди похилого віку, які пробивали лід. Окремим чином можна вважати природу, так як вона впливає на життя людей, має свій характер. Автор акцентує увагу на поведінці героїв, їх зовнішність описана схематично. У лаконічних характеристик підкреслюються деталі, які відіграють важливу роль у реалізації ідеї.

Образ Фильки динамічний, адже на його прикладі автор показує, наскільки може змінитися людина, якщо сам цього захоче. На початку твору перед нами грубий хлопчисько, якому важко знайти спільну мову з оточуючими, в кінці він стає відповідальним, добрим і привітним. Мельник Панкрати і бабуся Фильки – втілення народної мудрості. На прикладі Панкрата письменник також показує, що зовнішність може бути оманливою. Образи коня і природи допомагають автору розкрити сюжет.

У казці «Теплий хліб» важливу роль відіграють художні засоби. За допомогою епітетів, метафор, порівнянь створені портрети і пейзажні замальовки: «сердитий старий», «Філька був мовчазний, недовірливий», «пронизливий вітер», «до ночі небо зазеленіло, як лід», «від охолодження серця». Тим не менш, текст не рясніє стежками, що наближає його до фольклорних творів.

«Теплий хліб» К. Паустовського – оригінальна інтерпретація вічної теми добра і зла, вражаюча читача сюжетом і образами.