Аналіз глави «Девятнадцять» в романі Фадєєва «Розгром»

В романі Олександра Олександровича Фадєєва представлений один з епізодів громадянської війни – розгром партизанського загону на Далекому Сході. Письменник не зображував тільки героїчні моменти, він прагнув показати, що на війні можливо всяке: і помилки, і зрада, і прорахунки.

«Дев’ятнадцять» – заключна глава роману. А за цим числом прихований простий, але глибокий сенс: від великого загону під командуванням Левінсона залишилося тільки дев’ятнадцять партизан…

Ця глава значуща, в першу чергу, тим, що допомагає зрозуміти образ невразливого командира. У першій і другій частинах роману Левінсон – сталевий людина, що не дає слабину, правильний у всьому. Це прекрасний психолог, який вміє впливати на людей, підбирати необхідні заходи впливу до різним особистостям, вести за собою в запалі битви і під час воєнних буднів.

Командир ховає свої справжні почуття, приховує, наскільки часом буває важко і страшно. На ньому лежить відповідальність за життя людей, і це тисне, але подавати уваги не можна, не можна руйнувати ретельно створений імідж.

Ця людина, що виявляє непохитну волю в ситуаціях зі старим корейцем, благальним не вилучати свиню, з тяжко пораненим Фроловим, хто просить про позбавлення від болю і спасительної смерті, в останній главі роману, нарешті, знімає маску, звільняється від сковувала ролі залізної людини. Виявляється, він звичайний, і людські почуття йому не чужі. Левінсон слабкий перед страшною бідою – втратою рідних людей, з якими довелося багато чого пережити. Командир дає волю сльозам і анітрохи цього не соромиться. Душевний біль настільки сильна, що більше стримуватися він вже не може.

Але усвідомлення того, що життя триває, і він у відповіді за вісімнадцять людей, які залишилися, дає їй нові сили. Він повинен продовжувати виконувати свої обов’язки, він буде знову боротися. Левінсон перестає плакати і сповнений рішучості продовжити визначений йому шлях.

Але не тільки образ командира вимальовується в цій главі, тут же дається останній завершальний штрих до образу юного партизана Мечиками, який прийшов у загін не заради політичних переконань, а з цікавості, за велінням своєї чутливої натури. Але от тільки швидко зрозумів, що в рядах партизанів чекає його зовсім не романтика, а сувора і жорстока проза життя.

Жалюгідна лошаденка, на якій нещодавно селянин орав, замість норовливого коня з красивою гривою швидко повернули Мечиками з небес на землю. Ображений, він розуміє, що очікував побачити зовсім інше. І відчуває себе приниженим і ображеним, постійно терпить насмішки з будь-якого найменшого приводу.

Глава «Дев’ятнадцять» стає апогеєм життя Мечиками, він боягузливо біжить, звільняється від обридлих йому людей, рятуючи тільки свою власну шкуру. Правда, Фадєєв ускладнює образ боязкої героя: він не відчуває радості, а мучиться докорами совісті, не розуміючи, як же він зміг зважитися на такий мерзенний вчинок.

Ця глава сповнена щемливої смутку і туги, і хоча боротьба за розпочату справу буде продовжуватися, загинули кращі представники партизанського загону – Морозка і Бакланів.