Аналіз байки Михалкова «Як старий корову продавав»

«Як старий корову продавав» – повчальна байка, написана Сергієм Михалковим. По віршу був створений мультфільм. Байка була створена за мотивами російської народної казки. Сергій Міхалков завжди намагається донести до читача щось нове і повчальне. Поет надихає своїх читачів робити правильні вчинки, радитися з моральними установками.

У цій байці розповідається про продаж старим нещасної корови, яка стала йому не потрібна. Тварина не приносить своєму господареві доходу, і він вирішує продати її на ринку. Старий довго стоїть на ринку, роблячи безуспішні спроби продати худобу, але ніхто не хоче купувати її.

У читача виникає двояке відчуття і до самої корови. З одного боку читачі відчувають жалість до неї, від того, що вона більше не потрібна хазяїну. З іншого боку, тисне на читача розуміння того, що бідний старий намагається принести хоч якусь користь своєї сім’ї, заробивши на продажу корови. Корова більше не може приносити ніякої користі родині старого. Читач проймається жалем до бідному тварині, яка вірно служила своєму господареві.

Проте старий ніяк не може продати свою корову. Господар розповідає покупцям без утайки про всі недоліки домашньої тварини. Вона та худа, і не дає більше молока. Така своєрідна антиреклама відштовхує покупців. Але на допомогу господареві приходить людина, якій стає жалко цього старого чоловіка. Він намагається правильно подати корову, розписує всі її переваги. В результаті, вже сам старий розуміє, що він не повинен продавати свою корову, так добре хлопець розписав її. Господар знає про непридатність корови, але, слухаючи хлопця, він починає вірити в те, що така скотина буде корисна кожному, навіть йому. Він розуміє, що його кохана корова піднялася в його очах, саме завдяки старанням цього хлопця.

Вірш вчить читачів того, що навіть нечесна реклама зможе привести до потрібного результату. Старий, продає корову, сам зміг повірити словами хлопця, що тварина ще придатне для одержання молока та іншої вигоди. Покупець у вірші виглядає дурнувато. Адже покупець бачить, що він збирається купити. Однак слова хлопця змушують його засумніватися в тому, що він бачить своїми власними очима. Він бачить цю стару корову, але вірить продавцю і хоче її купити.

Вірш вчить читача не довіряти повністю продавцям, а самим перевіряти все ретельно. Продавець лише хоче розрекламувати товар так, щоб скоріше продати. А недбайливий покупець, який сліпо довіряється продавцю, намагається придбати що-небудь недорого, але з гарною якістю.

Старий намагався продати свою корову чесним шляхом, розповідаючи своїм покупцям про те, що тварина вже і молоко не дає. Але, як виявилося, люди не були зацікавлені в такій покупці. Кожна людина хоче чути, що він бере якісну річ, що стоїть. Люди не завжди бачать чесної людини. І без цього спритного хлопця старий, можливо, не зміг би усвідомити цю просту істину.