Актуальність вірша Лермонтова «Бородіно»

Ось вже більше двох століть пройшли з того часу, як відгриміла Бородінська битва, але пам’ять про неї жива до цих пір. Актуальним залишається і вірш М. Ю. Лермонтова «Бородіно», яке розповідає про один з найвідоміших битв у вітчизняній і світовій історії. У чому ж секрет «довгожительства» цього твору?

«Бородіно» нагадує читачеві про те, який тернистий шлях пройшла Батьківщина до незалежності і могутності. Цей шлях був усіяний людськими жертвами. Щоб зберегти Вітчизну і не робити помилок ми повинні пам’ятати історію. Кожна людина має усвідомлювати, що війна – це «гора кривавих тіл», руїни, завивання знарядь, сльози і страх. Нічого доброго для людини це подія не приносить. Потрібно уникати кривавих подій, якщо це можливо. Але якщо хтось намагається захопити те, що належить тобі і твоєму народові, здаватися ворогові без бою не можна.

На жаль, Вітчизняна війна початку ХІХ століття не стала останньою в історії російського народу. У ХХ столітті знову довелося переживати страхіття кривавих подій. Росіяни ще раз показали, на що здатна сила народного духу. Я думаю, що спогади про Бородінській битві теж мали величезне значення для нових перемог. Подвиги учасників Бородіна стали прикладів для воїнів, які захищали наш край у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр ..

Автор вірша піднімає вічні проблеми: патріотизму, самопожертвы, сили духу. Сила народу в його любові до рідного краю, її повинен виховувати в собі кожна людина. Вірш М. Лермонтова теж прославляє цю цінність. Іноді людям доводиться жертвувати собою заради щастя наступних поколінь. Поет показує приклад такої самопожертвы, доводячи, що Батьківщину потрібно захищати навіть ціною власного життя.

Як вищу цінність поет також подає відчуття єдності з народом. Не дарма ліричний герой твору часто веде мову від першого числа множинного особи. Вміння горою стояти один за одного – секрет могутності.

Старий солдат, якого у вірші співрозмовник називає «дядьком», говорить про те, що нинішнє покоління не зрівняється з учасниками Бородінської битви, адже ті були справжніми богатирями. І ці слова вимовляються зовсім не з тим, щоб образити молодих людей. Ветеран Вітчизняної війни боїться, що піднята під час Бородіно сила духу з часом ослабне. А це означає, що його діти і внуки можуть стати легкою здобиччю. Ось ще один аргумент на користь актуальності вірші «Бородіно». Ми завжди повинні пам’ятати слова дядька, прагнути бути «богатирями», а не пасивним поколінням.

Таким чином, секрет актуальності вірші М. Ю. Лермонтова «Бородіно» простий. В кількох строфах поет зберіг пам’ять про велику духовну перемогу, яка стала прикладом не тільки для сучасників, але і для нащадків. Вірш не дає забути про вічні цінності, які допомагають народові зберігати свободу і могутність. Твір – один з джерел, які живлять народну силу духу, патріотизм. Його можна порівняти з вітерцем, який не дає згаснути полум’я народної любові.