Завжди сміливість виражається у вчинках?

Сміливість – одне з якостей, що завжди цінувалося у людей. А скільки прислів’їв і приказок про неї! «Сміливість міста бере» або «Сміливого куля боїться». У народу це якість завжди асоціювалася з вчинками, повні відваги і безстрашності, адже не можна одну людину назвати сміливим, а особливо того, хто сидить склавши руки і не йде на виправданий або невиправданий ризик.

Боягузтво – це риса, протилежна сміливості. Боязливі люди рідко ставали героями і робили активні дії. Але все ж літературі відомі приклади персонажів, які вмить змінювалися і здійснювали не властиві їм сміливі вчинки. А чи завжди безстрашність виражається в діях? Є ж, наприклад, сміливість думки. Думаю, що розібратися у цьому мені допоможе класична література.

Данко, герой оповідання Максима Горького «Стара Ізергіль», скоїв відважний вчинок: вивів людей з темного лісу на свободу. Він єдиний, хто не злякався і взяв на себе відповідальність за життя інших людей. Більш того, він приніс у жертву себе заради тих, хто цього навіть не помітив. Серце Данко освітило шлях, дало шанс народу вижити. При прийнятті такого відповідального рішення, «найкращий з усіх героїв» навіть ні на секунду задумався. Цей вчинок є вираз найчистішої сміливості, яку, на жаль, дуже складно знайти в 21 столітті серед людей, які ставлять свій егоїзм вище потреб інших людей. Таких, як Данко більше немає, але, напевно, і ніколи не було. Але цьому романтичному герою хочеться наслідувати.

У М. Ю. Лермонтова був герой, який теж відрізнявся незвичайною сміливістю. Це був Мцирі, який не злякався боротися з барсом, який перевершував його по силі. Ще один відважний його вчинок – покидання стін монастиря заради пошуку сенсу життя. Життя в такому закладі і размеренна позбавлена кардинальних змін. Втекти з монастиря – означає взяти на себе відповідальність за свою долю. На жаль, Мцирі не вдалося досягти своєї мети, так як обставини виявилися сильнішими.

Дивіться також:  Чому творчість вимагає сміливості?

Автори класичних творів російської літератури стверджували, що сміливість проявляється тільки у вчинках. Сміливі думки – це порожні слова і нічого більше. Одними розмовами не зміниш себе і світ. Мцирі і Данко діяли згідно з веліннями свого серця і думали не тільки про себе, але і про інших людей.