Телеграма від Насті (аналіз епізоду розповіді Паустовського «Телеграма»)

Розповідь Паустовського «Телеграма» — це глибоке моральне твір, що вчить нас цінувати близьких людей і пам’ятати, що час швидкоплинний.

У центрі подій – самотня літня жінка Катерина Петрівна. Вона живе в селі Забір’я, а її донька – в Ленінграді. Мати сумує по доньці, чекає від неї, хоча б, листи. Але Настя рідко пише, а додому не приїжджала вже три роки. Катерина з розумінням ставиться до ситуації, адже Настя молода, у неї свої справи. Тому героїня теж рідко пише листи, щоб не заважати. Єдине нагадування про дочки приходить у вигляді конвертів з грошима. Але не гроші потрібні були героїні, а увага рідної людини. Катерина вдивлялася в кожен конверт в надії прочитати кілька рядків від Насті.

Головна героїня відчуває себе самотньою в селі. Вона виросла в шляхетній родині, а тут, серед місцевих жителів навряд чи хто міг знайтися освічений. У її будинку висять картини її батька, відомого художника, але поговорити про них їй не з ким. Але, незважаючи на це, в селі є добрі люди. Їй допомагають по господарству сторож Тихон і сусідська дівчина Манюшка. Катерина Петрівна вдячна їм за допомогу.

Тихон бачив, як Катерина страждає із-за дочки, і вирішив їй допомогти. Він посилає телеграму Насті, але відповіді вона не надіслала. Тоді Тихін наважився на підробку. Він іде на пошту і підробляє телеграму від Насті.

Тихон зайшов у будинок, кашляючи і сякаючись, видаючи схвильованість. Вона почала говорити про погоду, що сильно похолодало, але воно до кращого, адже по сніжній дорозі буде простіше їхати Насті. Катерина Петрівна пожвавилася і благально дивилася на Тихона. Тоді Манюшка сказала йому, щоб він прочитав телеграму вголос, тому що бабця вже слабка. Тихон злегка злякався, поправив комір від хвилювання і прочитав: «Чекайте. Виїхала. Залишаюся завжди любляча дочка ваша Настя». Головна героїня відразу зрозуміла, що телеграма підробка, адже неграмотне побудова пропозиції видало малоосвіченого чоловіка. Катерина Петрівна сказала Тихона: «Не треба, милий…» Вона зрозуміла, чому Тихін пішов на обман, і подякувала.

Дивіться також:  Аналіз нарису «Луга» (повість «Мещерская сторона»)

Дуже зворушливо, як, по суті, чужа людина намагався допомогти героїні, навіть пішов на обман, що суперечило його життєвим принципам. Тихон знав ще батька Катерини Петрівни, відчував до нього повагу і потім переніс своє тепле ставлення на його доньку. Він допомагав їй по господарству, намагався розважити бесідою, хоча і був не дуже освічений. Тихон зрозумів почуття самотньої матері і намагався щось змінити, а рідна дочка не змогла зрозуміти.

Вчинок Тихона з підміною телеграми від Насті можна вважати вищим проявом його людяності. Він дає урок моральності і Манюшке, кажучи їй, щоб та не була пустельгою.

Телеграма від Насті – не справжня, але ця брехня на благо. Письменник поважав таких людей, як Тихон – простих, але добрих, вміють співпереживати іншим.