Становлення характеру Николеньки Іртеньєва (по повісті Толстого «Дитинство»)

Николенька Іртеньєв – головний герой автобіографічної повісті Льва Миколайовича Толстого «Дитинство», хлопчик, воспитывающийся в дворянській сім’ї у відповідності з усіма встановленими правилами і звичаями.

Николенька любить своїх батьків, особливо матінку. Але його дитячі роки не відрізняються безтурботністю і веселістю. Йому доводиться зіткнутися з розчаруваннями, причому предметом таких неприємних вражень ставали близькі люди, а це удвічі важче пережити.

Хлопчик Николенька розвинений не по роках, вже з раннього дитинства його приваблюють такі цінності, як істина, добро, краса і любов. А джерелом всіх цих моральних орієнтирів для хлопчика стала мама, Наталія Миколаївна. З незмінною теплотою він поринає у спогади про неї: пестливі звуки голосу, ніжні дотики рук, посмішка, від якої навколо стає веселіше.

Величезну роль в розвитку і становленні характеру хлопчика зіграла не тільки мама, але і няня, проста російська жінка, Наталія Савишна. Завдяки їй Николенька зрозумів, що всім в світі править доброта. Чиста і непідкупна любов бабусі до свого вихованця стала тією основою, на якій Николенька розвивався як особистість.

Хлопчик не терпить обману. Він і в собі самому не сприймає ні краплі фальші. І якщо раптом помічає це, починає изводиться і картати себе самого. Примітний такий випадок: Николенька написав вірш з нагоди дня народження бабусі. Одна строчка ніяк не давала дитині спокою: він писав, що любить бабусю, як рідну матір. А мами до того часу вже не стало. І ось Николенька ніяк не міг вирішити: чи щирий він, хіба він забув матінку і свою любов до неї, обманює він бабусю, кажучи їй такі слова. Душевні муки хлопчика викликають повагу. Не кожна дитина взагалі здатний про це замислюватися.

Дивіться також:  Які уроки отримав головний герой повісті Толстого «Дитинство»?

Великий вплив на формування характеру хлопчика надавало ставлення дорослих, їх умовності і порядки. Иленька Грап, хлопчик з бідної сім’ї, став предметом насмішок лише тільки тому, що був не їх кола. Хлопчики знущалися над Иленькой, і Николенька від них не відставав. Хоча потім гірко жалкував і каявся. Погані вчинки ставали предметом мук совісті хлопчика. І це визначає його як людини, здатного проаналізувати свою поведінку, а значить, початківця дорослішати.

Отже, характер Николеньки Іртеньєва розвивається в спілкуванні з близькими і рідними людьми: його оточують матінка, батько, брати і сестри, прислуга, вчителі. Від взаємин з кожним з перерахованих людей залишається слід у душі хлопчика.

Николенька – вразливий і спостережлива дитина, він стежить не тільки за тим, що відбувається навколо, але і за тим, як це все впливає на його внутрішній світ, які в ньому відбуваються зміни.

Така спостережливість багато в чому допомагає дитині: він вчиться робити висновки, аналізувати, осмислювати. В майбутньому ця дитина перетвориться в чуйного, чесного і доброго людини. Саме дитяча пора заклала основу цих якостей в характері хлопчика.