Щоб повірити в добро, потрібно спочатку робити його (Л. Н. Толстой)

Земне життя проходить у протиборстві добра і зла, причому зло, як правило, помітніше, воно виявляє себе настільки нахабно, що затуляє добро, яке не завжди можна розгледіти. І все-таки добро є, і воно сильніше зла. Щоб зрозуміти це, треба самому зробити щось добре.

У російській літературі тема привнесення в життя добра — одна з головних.

Л. Н. Толстой, наше національне надбання, закликав до діяльному добра. Його кращі герої (П’єр Безухов, Андрій Болконський, Костянтин Левін) прагнули вдосконалити життя. Толстой створював і образи простих людей, чиє життя було доброчесна, тобто, сповнене добрих вчинків. Така Наталя Савишна (повість «Дитинство»). Її життя від народження протікала в кріпосної залежності. З волі пана вона була позбавлена особистого щастя. Однак у ній не було ні озлоблення, ні нарікання на долю. З істинно християнським смиренням вона вірою і правдою служила своїм панам. Їй керувала не тупа підпорядкованість, а любов і відданість. В будинку до Наталі Савишне ставилися з відповідною любов’ю і повагою.

Ф. М. Достоєвський створив прекрасні жертовні образи. Це, по-перше, князь Мишкін (роман «Ідіот»), спілкування з яким у кожного пробуджувало найкращі почуття в душі. Князь Мишкін — людина не від світу цього, йому чужий якийсь розрахунок, він щедрий і милосердний, не тримає ніякого зла на своїх кривдників. У ньому живе справжня християнська любов до людей. Чудовий і Альоша Карамазов, чиє співчуття і любов до ближніх має до нього оточуючих. У цьому ж ряду стоїть і Сонечка Мармеладова, чиста і жертовна натура. Заради порятунку своєї сім’ї від голоду вона віддала себе на поталу, їй вдалося спонукати до покаяння погибающую душу Раскольникова.

Дивіться також:  Що таке честь?

Таким чином, можна зробити висновок, що люди, що роблять добрі вчинки, не працюють вхолосту. Їх справи знаходять відгук в душах інших людей, так підтримується віра в існування добра. А якщо виходити з того, що Бог є абсолютне добро, то люди, життя яких сповнене добрими справами, що знаходяться ближче до Бога і самі відчувають присутність. І тому життя їх куди радісніше, ніж у чинять зло.