Порівняльна характеристика опричника Кирибеевича і купця Калашникова (по поемі Лермонтова «Пісня про царя Івана Васильовича…»)

Вивчаючи текст поеми «Пісня про царя Івана Васильовича…», автором якої є М. Ю. Лермонтов, читач знайомиться з образами двох чоловіків. Вони представляли різні верстви руської знаті, а це значить їх звички, риси характеру і поведінка значно різнилися.

Кірібеевіч був улюбленцем царя, він завжди був ситий і нагодований. Більше того, у цього персонажа було все – чин, багатство, дорогі одягу, любов і увагу жінок. Однак пригледів Кірібеевіч собі милу жінку – Олену Дмитрівну. Вона була заміжньою, не мала гідну сім’ю і дітей. Не дивлячись на це, Кірібеевіч у відкриту чіплявся до Олені Дмитрівні, пропонував їй багатства, грошову незалежність, дорогі одягу.

Царська доброта, привілеї, які давалися Кирибеевичу скрізь і у всьому, зіпсували даного героя, зробили його занадто самовпевненим, нахабним та зухвалим. Перед кулачним боєм, який повинен був відбутися між Кирибеевичем і Калашниковим, перший веде себе яскраво, бундючиться і хвалиться. Він глузує з противником, підливаючи масла у вогонь.

Цього не можна сказати про Калашникова. Його душа наділена зовсім іншими якостями. Саме він був чоловіком Олени Дмитрівни. Саме він зазнавав ганьба і приниження за свою сім’ю, яку Кірібеевіч хотів зруйнувати.

Купець Калашников був чудовим сім’янином, гарним чоловіком і батьком, тому, він вирішив захистити свою честь і честь своєї рідні, беручи участь у кулачному бою.

Поведінка героя перед боєм розкриває суть його внутрішнього світу. Він спокійний і тихий. Калашников кланяється царю, потім Кремлю і всім людям, присутнім навколо. Ми бачимо, з якою повагою він ставиться до оточуючих.

Результат бою розставив все на свої місця. Кірібеевіч програв. Імператор страшенно розгнівався. А Калашников продовжує вести себе стійко та гідно. Він говорить про те, що з власної волі вбив суперника, однак причини того не оголошує. Також Калашников не називає імені своєї дружини, щоб не паплюжити її честі.

Дивіться також:  Як система чоловічих образів роману допомагає зрозуміти характер Печоріна?

Порівнюючи образи двох персонажів, можна чітко помітити, що образ Кирибеевича викликає неприязнь і огиду. А Калашников стає прикладом чесного і благородного людини, який готовий постояти за себе і за свою сім’ю.