«Клас корекції» — короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 2004.

Жанр: фантастична повість.

Тема: розумова і фізична неповноцінність.

Ідея: будь-яка дитина має право на гідне до себе відношення.

Проблематика. Взаємовідносини між різними верствами суспільства.

Основні герої: Антон, Юрка, Стеха, Сергій Анатолійович.

Сюжет. В основі повісті лежить історія 7 «Е» класу однієї з гімназій. Це клас для неповноцінних дітей, грубо кажучи, для покидьків суспільства. Подальша їх навчання знаходиться під великим питанням, бо 8 «Е» в гімназії не існує.

Класна керівниця представляє учням 7 «Е» нового учня — Юрка. Це хлопчик-інвалід, який пересувається на візку. В принципі, Юрка може ходити на милицях, але це надзвичайно важко. У нього — ДЦП.

Між оповідачем Антоном і Юркою відразу ж склалися особливі стосунки. Антон здається цілком нормальною дитиною, але у нього бувають приступи неконтрольованої агресії, він може втратити свідомість.

Через деякий час запросив Юрка однокласників до себе додому. Антон щосили намагався згладжувати всі «шорсткості» у поведінці своїх однокласників. Юрка з Антоном усамітнилися у ванній, де змогли вільно поговорити. Антон виголосив страшну в устах дитини фразу: «Ми — виродки, покидьки». Юрка налякав його, заговоривши про щось незрозуміле. Антон навіть подумав, що у нього теж проблеми з головою, і попросив поговорити про це іншого разу.

В 7 «Е» з’явився новий молодий вчитель географії — Сергій Анатолійович. Вчителя в класі корекції взагалі часто змінювалися, не витримуючи спілкування з важкими дітьми. Сергій Анатолійович спочатку теж був шокований, але поставив для себе мету всіляко допомагати тим, кого відкинув «нормальне» суспільство.

Юрка вибирає вільний час і знову пропонує Антону дещо показати. Хлопці заходять за гаражі і беруться за руки. Раптово Антон втрачає свідомість і приходить у себе в абсолютно незнайомому місці. Виявляється, що у Юри є фантастична здатність переміщатися в паралельний світ, в якому виконуються бажання. Тут хлопчик абсолютно здоровий. До того ж він може брати кого-небудь з собою. Першим стає Антон.

У класі корекції була своя закохана пара: Митька і Вітька. Митька міркував дуже туго, але був головним захисником дівчинки. В сім’ї Вітьки було шестеро дітей, включаючи семимісячну Милку. Мати могла довго пропадати. Тоді вся турбота лягала на дівчинку. Навіть неповноцінні діти розуміли цю тяжкість і встановили чергування в будинку Митьки.

Юрка з Антоном знову відвідали інший світ. На цей раз вони пробули в ньому довше і побачили замок, де перебувала зачарована принцеса. Антон запропонував товаришеві взяти з собою решту однокласників.

Сергій Анатолійович провів неприємний розмову із завучем гімназії, після якого зрозумів, що для керівництва престиж школи і підтримка спонсорів набагато важливіше турботи про дітей.

В черговий раз Юрко взяв з собою в паралельний світ не тільки Антона, але і Пашку, Мишаню і Вітьку з Мілкою. Всі діти змінилися і, можливо, вперше в житті були щасливі. Після цього Антон відмовився від подальших «подорожей», воліючи боротьбу з реальним світом.

Прийшла зима і принесла з собою нещастя. В 7 «Е» вчилася Стеха. Ця дівчинка пережила серйозне потрясіння і замкнулася в собі. Вона практично не розмовляла і нічого не розуміла. Нещасна дівчинка відрізнялася красивою зовнішністю. Розпещені багаті старшокласники з «А» вирішили скористатися її довірливістю. Вони заманили Стешу в свою квартиру. Дівчинку було нікому виручити, крім однокласників і Сергія Анатолійовича. Велику допомогу надав маленький Вадик, який простежив, куди завели Стешу. Антон став ініціатором порятунку.

В реальному світі все вирішували гроші. Багаті батьки викликали міліцію, яка забрала більшість дітей, карауливших біля будинку. Антон зрозумів, що зачарована принцеса в паралельному світі — це і є Стеха. Юрка відправив Антона і Мишаню в інший світ. Звільнивши зачаровану принцесу, хлопчики повернулися в наш світ разом зі Стешей. До дівчинки почав повертатися розум, а Мішаня знову став бачити і чути.

Юрка помер у реальному світі, але діти знали, що він просто залишився там, де може ходити і бігати. Батьки Юрки з радістю взяли на виховання Милку. Клас корекції розформували, але Антон твердо заявив: «Нічого, прорвемося».

Відгук про твір. Повість Е. Murašovoj — дуже гостре, соціально спрямована твір. Письменниця відкрито говорить про проблеми відкинутих суспільством дітей. У неймовірно похмурою і безвихідною темі вона знаходить моменти, які дозволяють з оптимізмом дивитися на майбутнє людей, народжених не для цього світу.