Хто такі «маниловы»?

Джерелом понять «маниловы», «маніловщина» стало твір Н. В. Гоголя «Мертві душі». Ці поняття часто використовують, характеризуючи людей-мрійників. Щоб доречно вживати дані слова, треба розуміти, хто такі «маниловы», які риси притаманні натурі таких людей.

У повісті «Мертві душі» Микола Васильович створює цілу галерею образів поміщиків, висміюючи, таким чином, властиві цьому прошарку суспільства недоліки. Один із поміщиків, Манілов, дуже любить мріяти. Про цю звичкою «кричить» все в його садибі: будинок Манілова «відкритий всім вітрам», у дворі є альтанка з промовистою назвою «Храм усамітненого роздуми», на вікнах насипані гори попелу – свідки задумливого дозвілля господаря.

Манілов постійно про щось мріє, розмірковує. За іншим заняттям його застати складно. Відірваність від реальності, постійне «перебування» в світі ілюзій заважає герою розвиватися, навіть у книзі, що лежить на столі в кабінеті поміщика, закладка не просувається далі 14 сторінок. Зате мрії у Манілова грандіозні. Наприклад, він мріє побудувати міст через ставок, та ще й спорудити на цьому мосту кіоски для купців або ж прорити підземний хід. Мрії чоловіки так і залишаються ілюзіями, так як приступати до їх виконання він не думає.

Навіть цієї лаконічної характеристики досить, щоб зрозуміти, що «маниловы» – люди, які легко потопають у мріях, але реалізувати їх навіть не намагаються. Їх схильність до порожніх роздумів настільки сильна, що відриває людину від реальності. Спілкуватися з такими людьми не дуже цікаво. Так, людина може бути дуже навіть приємним, але після нетривалої бесіди виявляється пустушкою. Саме такий Манілов з твору Н.В. Гоголя. Цей герой вміє розтягуватися в солодкавої усмішці перед «потрібним» йому людиною, бути гостинним, але це тільки красива оболонка, під якою ховається прісна натура.

Дивіться також:  Чому люди зраджують мрію?

Так як таких мрійників багато, власне ім’я Манілов, перетворилося на загальне. Маниловых можна знайти і серед оточуючих, і серед літературних героїв. Герой твору А. Гончарова «Обломов» Ілля Ілліч, як і Манілов, весь свій час присвячує фантазіям. Світ ілюзій затягує його наскільки, що герой перестає цікавитися реальністю. Цим користуються люди з оточення Обломова. Вони без праці обманюють чоловіка. Адже таку ж ситуацію можна спостерігати, коли Чичиков підбиває Манілова на оборудку з «мертвими душами». Іллю Ілліча також важко назвати цікавою особистістю, хоч людиною з поганим характером не назвеш.

Ілля Ілліч – приклад маніловщини, так як живе своїми фантазіями, які подібно завіси заступають чоловікові реальність.

Можна зробити висновок, що «маниловы» – поняття, що позначає людей, які постійно мріють, часто по-крупному, але до здійснення мрій не прагнуть. Як особи такі люди нецікаві.