Чому Толстой вважає Бородіно моральною перемогою росіян? (по роману Толстого «Війна і мир»)

Бій під селом Бородіно стало піковою точкою Вітчизняної війни 1812 р. В історії питання про перемогу у цій битві залишається спірним. Багато вчених вважають, що перемогу здобув Наполеон, так як саме в його армії залишилося більше живої сили. Просто французький полководець не ризикнув зі своєї ослабленою гвардією вступити в новий бій. Тим не менш, той факт, що саме Бородінська битва змусила французів відступити, незаперечний.

В романі Л. Н. Толстого Бородінська битва – найпомітніша кульмінаційна точка. До цієї битви росіяни неодноразово відступали під тиском загарбників. Так, створювалися партизанські загони, були спроби звільнення, але виявлялося все це слабо, так як народ не вірив у перемогу. Однією з причин була тактика Барклая де Толлі. Та й саме неросійське походження полководця підривало віру солдатів у нього.

Наполеон після ряду перемог був упевнений у своїй силі і позитивному для французів результат бою. Що ж допомогло російським вистояти і вигнати загарбників. Кілька років поспіль поширювалася по світу слава про Наполеона як про непереможного полководця, який з легкістю захопив Європу і далі змітає все на шляху до своєї мети.

У першій війну 1805-1807 рр. російська армії зазнала серйозної поразки. Але, як виявилося, поразка фізична, але не духовне. Було в душах росіян щось таке, що не давало їм опустити руки і здатися. Це любов до Батьківщини, до своїх земляків, готовність стояти на смерть за своїх близьких. Ненависть до ворога також зростає з несамовитою силою. До пікової Бородінській битві ці почуття разожглись ще сильніше. Не можна не віддати належне і полководцю Кутузову, який не давав цього полум’ю згаснути.

Моральна перемога над собою під час Бородінської битви спостерігається і в колах військових аристократів. Нарешті вони повністю зливаються з народом і рухаються до перемоги разом. На цьому полі бою представники вищих кіл не шукають слави та вигоди для себе, вони віддані спільній ідеї та цілі. Їх головне завдання – звільнити Батьківщину і свій народ. Особливо яскраво це видно на прикладі Пьера Безухова і Андрія Болконського. Неважко помітити, що в цій битві сила духу і волі росіян в стократ перевищує французьку армію.

Дивіться також:  В чому полягає «Аустерліц» Пєра Безухова?

Результатом спільних зусиль стало відступ французів. У порівнянні з попередніми ураженнями перемога ця невелика, але тепер народ став більш впевненим у власних силах: якщо вдалося перемогти на цей раз, значить – і в наступний вдасться.

Перемога в Бородінській битві позначилася і на росіян, які не були безпосередніми учасниками війни. До цього бою в Росії була поширена мода на все французьке. Згадаймо салон Ганни Павлівни Шерер, де деякий час воліли говорити французькою мовою. Після перемоги спостерігається підйом національного духу, справжнього патріотизму.

Таким чином, битва під Бородином по праву вважається Левом Миколайовичем Толстим моральною перемогою росіян. Це доводять не тільки сторінки роману «Війна і мир», але й історичні факти.