Чи може людина бути жорстоким по відношенню до братів наших менших?

«Ми у відповіді за тих, кого приручили», – напевно, цей афоризм з «Маленького принца» Антуана де Сент-Екзюпері чув кожен. Шкода тільки, що не всі люди про це пам’ятають. Жорстоке ставлення до тварин сьогодні – не рідкість. Їх б’ють, виганяють на вулицю, морять голодом. Ось таке звіряче ставлення до звірів. Забавна тавтологія, чи не правда? На мою думку, вона добре відображає сутність тих людей, які знущаються над братами меншими.

Я вважаю, що жорстоке ставлення до тварин набагато гірше, ніж таке ж ставлення до людей. Чому? Та тому що людина може захистити себе: дати фізичну відсіч або ж поскаржитися у відповідні органи. У братів наших менших є тільки ікла і кігті, але і вони безсилі, наприклад, перед людською зброєю. Ще гірше, коли тварина довіряє господареві, а той поступає з ним грубо, нелюдяно. Мені здається, що такі люди мають чорну, подгнившую душу.

Згадану проблему не раз піднімали російські і зарубіжні письменники. Їх твір допомагають читачеві подивитися на ситуацію з боку, щоб самому не «опуститися» до таких вчинків. Перший твір, яке прийшло мені в голову, коли я прочитав тему, – розповідь В. С. Тургенєва «Муму». Упевнений, і дітям, і дорослим добре знайома симпатична, добра собачка, яку втопив Герасим.

Муму була дуже прив’язана до господаря, він теж душі не чув у своїй улюблениці. Їхня дружба тривала б довго, якщо б не кепський характер барині. Господиня помітила Муму і захотіла погладити її. Собака не тільки не підійшла до неї, але й загарчала. Бабу це дуже зачепило. Вона вирішила позбавитися від тварини. Спочатку жінка наказала вивезти Муму з двору. Деякі запитають, хіба це такий уже жорстокий вчинок? Відповідь, без сумніву, позитивна. Собаки дуже прив’язуються до господарів, тому розлука приносить їм нестерпні муки.

Дивіться також:  Як ви вважає, жорстокість - вроджене або придбане якість?

Муму повернулася, але бариня на цьому не зупинилася. Як тільки вона побачила, «незносну» србаку у дворі, знову наказала позбутися від тварини. Герасиму довелося втопити свою улюбленицю, щоб не страждати самому і не приносити мук їй. Так безжальна жінка вирішила долю безневинної тварини, але радості це не принесло.

Оповідання «Муму» показує, що жорстоко ставитися до тварин можуть тільки люди, скривджені долею, з поганим характером.

Ще один приклад жорстокого поводження з тваринами знаходимо у казці К. Паустовського «Теплий хліб». Його головний герой – підліток Філька – сильно образив коня. Тварина не могла постояти за себе, зате йому на захист стала сама матінка-природа.

Сюжет твору не тільки показує, наскільки потворний душею той, хто знущається над тваринами, але і стверджує, що всяке знущання над беззахисною істотою карається.

Можна зробити висновок, що людина може поводитися з братами меншими жорстоко, більше того, таких випадків відомо багато. Ось тільки це зовсім не прикрашає «господаря землі». Потрібно пам’ятати, що тварини беззахисні, вони довіряють нам, і ми повинні відповідати їм добром.