Аналіз поеми Некрасова «Княгиня Трубецька»

Миколи Некрасова можна назвати тонким цінителем чистої душі справжньої російської жінки. В основі поеми «Російські жінки» лежить історична подія 1825 року. Цей час позначився повстанням декабристів — прогресивної частини населення, які боролися з владою за свої ідеали. Але не їх подвиг став центром твору, а подвиг їх вірних дружин. Після наказу заслати декабристів покарання у Сибір, більшість дружин було туди за своїми улюбленими. Серед жінок були як звичайні селянки, так і родовиті дворянки. Микола Некрасов для поеми створює два жіночих образу. Обидві вони були знатними княгинями, і обидві проміняли свої титули на сіру життя у Сибіру. Чому вони погодилися на це? Ними управляли два почуття – любов і борг.

Ліро-епічний твір «Російські жінки» складається з двох частин. Перша присвячена княгині Трубецькой. Вона зображена гідною жінкою, відданою дружиною. І хоч цей образ збірний, але дуже живий. Княгиня має все: чималий матеріальний стан, високе положення в суспільстві. Проте коли перед нею стає вибір: зберегти свої привілеї або слідувати за чоловіком, то вона не вагалася і хвилини, вибравши друге.

Частина поеми під назвою «Княгиня Трубецька» побудована на емоційних діалогах. Спочатку жінка прощається з батьком. Вона усвідомлює, що йому боляче відпускати її. Але так само вона вірить, що батько пізніше буде пишатися вчинком дочки. Бо княгиня бачить свій святий обов’язок у тому, щоб знаходиться біля чоловіка, підтримувати його у важкі часи.

Важливим епізодом в поемі є і діалог княгині з губернатором. Вищий чиновник отримав папір з проханням не відпускати княгиню в Сибір. І тому вона наводить безліч аргументів проти її рішення возз’єднатися з чоловіком на каторзі. Але княгиня з гордістю парирує всі його доводи. Їй шкода залишати батька, але борг дружини їй зараз здається важливіше. А втрата титулу і з ним всіх її переваг і зовсім не турбує. Губернатор вражений стійкістю цієї російської жінки, і в результаті погоджується відвезти її до чоловіка. У діалозі з чиновником Трубецька виглядає морально сильніший, і тому той визнає її перевагу. У чому ж сила княгині? Звичайно в цій любові і вірності. Їй не шкода відректися від матеріального багатства, тому що багатство її душі ніколи не вичерпається.

Дивіться також:  Аналіз вірша Некрасова «Памяті Добролюбова»

Рішення жінок поїхати за чоловіками на Сибір можна прирівняти до подвигу. Адже навіть знатні дворянки втрачали свої привілеї, і навіть їх діти народжувалися вже без особливих прав.

Можливо, Микола Некрасов вибирає своїх героїнь знаті саме тому, що тим було більше втрачати, ніж звичайним селянкам. Вони не звикли до холоду і голоду, вчилися жити в злиднях.

Перед тим як приступити до написання першої частини поеми з назвою «Княгиня Трубецька» автор вивчав історичні джерела, в тому числі «Записки декабриста» Андрія Розена. Вперше ця частина з’явилася у 1872 році у виданні «Вітчизняні записки».

Княгиня Трубецька проводила юність в розкоші. Вона бувала на балах, часто подорожувала. Особняк її батька можна було б порівняти з величним замком. Але весь цей блиск вмить для неї збляк після заслання чоловіка. Вона зрозуміла, наскільки фальшивим є її світ, в якому більшість цінує лише гроші і зв’язки. Можливо, тому вона і не шкодує про те, що втратить зв’язок з таким світом. І хоч життя у Сибіру набагато складніше, але зате вона буде поруч з коханою людиною, якій колись присягнулася у вірності.

Княгиня Трубецька – це образ щирої російської жінки, для якої борг перед чоловіком свят. Знатна особа відреклася від усього заради своєї любові.