Аналіз глави 3 в другій частині першої книги роману Шолохова «Тихий Дон»

Основна частина роману–епопеї М. Шолохова присвячена опису козацтва, життя козаків на хуторі, їх побуту, звичаям і помислам.

Звичайно, у такий складний історичний період часу, козакам доводилося нелегко. Вони постійно були задіяні у військових діях. Не винятком є і головний герой – Григорій Мелехов.

Про його життя, про його сім’ю читач дізнається у другий частини третьої глави роману. Шолохов починає опис з появи в будинку Мелеховых молодої дружини Григорія – Наталії. Всі Мелеховы ставилися до дівчини з добротою і турботою. Навіть суворий батько Григорія частенько просив свою бабу не навантажувати Наталю надмірною роботою. Він ніколи не підвищував голос на свою невістку. Мати Григорія була згодна з Прокофьичем і щадила молоду господиню. Наташа була працьовитою і працьовиті. Вона не боялася тяжкої праці. Саме за це і отримала повагу до старших.

А ось її протилежністю була Дарина – дружина Петра. Вона постійно намагалася ухилитися від домашніх справ і залишитися в стороні. За це господар будинку – старший Мелехов називає молоду невістку «спорченой». Однак Дарина не сильно переживає з цього приводу. Вона завжди шукала розваг, радощів і веселощів.

У третьому розділі читач знайомиться з тяжкими переживаннями головного героя. Адже насправді Григорій пестить свою дружину Наталю не по любові, а за обов’язки. В його думках живе образ світлої Аксіньі, який не залишає голови козака ні на одну хвилину.

Григорій постійно порівнює двох жінок і Ксенія завойовує першість в ласці і ніжності. Зустрівши кохану на вулиці, Мелехов намагається якомога швидше піти в сторону, щоб не стикатися з ласкавим поглядом «Аксютки». Він не може дивитися на те, як його Аксінья гуляє зі своїм чоловіком. Ревнощі переповнює душу.

Дивіться також:  Аналіз оповідання Шолохова «Доля людини»

Астахова відчуває не менш жахливі почуття. Вона, пестячи свого чоловіка, тихо ненавидить його за грубість, за побиття, за все. Не любить дівчина Степана, а живе з ним тільки через безвихідного становища.

Наталя ж, не може витримувати сторонньої любові чоловіка. Вона частенько тікає в сарай, стискається в калачик і плаче. Змучена героїня замикається в собі і тим самим провокує Григорія на довгоочікуване зближення з Ксенією.

Дана глава так і не дасть читачеві відповідь на питання про те, з ким же все-таки залишиться Григорій, кого з дівчат обере, кого віддасть перевагу? За приметкам автора зрозуміло, що не тільки в сім’ї Мелеховых творилися такі переживання, такі муки і страждання. Під дахом кожного будинку була свої сумна історія.

Закінчується глава зміною сюжетної лінії. Попереду війна – революція. Навіть опис природи попереджає читача про те, що настають страшні зміни, які спричинять за собою гіркі наслідки.